ÇAMAŞIR MAKİNESİ TEMİZLİĞİ NEDEN ÖNEMLİ?

Söz konusu tertemiz çamaşırlar olduğunda herkes için akan sular duruyor. Daha dün alınmış gibi canlı renkler ve ışıltılı beyazlar varken kimse yıpranmış ya da lekeli kıyafetlerle dolaşmak istemiyor. Aynı anda hem şık hem de güzel görünmenin formülü temiz ve mis kokulu kıyafetlerin yerini bu yüzden hiçbir şey tutamıyor. Peki şimdi bir soru: Çamaşırlarınızın temizliğine gösterdiğiniz özeni, makinenize de gösteriyor musunuz?

İş yerinde, okulda, gün içinde dostlarınızla bir araya geldiğinizde ya da bir akşam davetinde, günün hangi zamanında ve ne için olursa olsun ne giydiğiniz kadar nasıl göründüğünüz de önemli. Sadece sizin dış görünüşünüz değil, evinizin de hijyeni ve güzelliği için bir o kadar hassas bir durumdan bahsediyoruz. Siz farkında olmasanız da çamaşır makineniz gündelik yaşantınızın oldukça kritik bir yerinde duruyor. Her bakımdan hayatınızı kolaylaştırmak için tasarlanan ev aletleri arasında belki de en sık kullandığınız çamaşır makinesi temizleme yöntemleri ve bakımı da bu yüzden bir o kadar önem taşıyor.  

Çamaşır makinelerinizi ihmal etmeyin

Önce şöyle bir düşünün: Tahminen haftada kaç kere çamaşır yıkıyorsunuz? Kıyafetleriniz, örtüleriniz, nevresimleriniz, tülleriniz... En iyi ihtimalle haftada üç ya da dört defa çamaşır makinenizin çalıştığını varsayabiliriz. Bu sayının hanedeki kişi sayısına paralel olarak arttığını ya da hassas yıkama alışkanlıklarına sahip bireyler için çok daha fazla olduğunu da söylemek gerek. Yani baktığınızda çamaşır makinelerinizin hayli yoğun bir yıkama temposu var.

Bu kadar çok kullanılmakta olan çamaşır makinenize karşı titiz davranmadığınız takdirde yıpranması, kireçlenmesi ya da bir noktadan sonra içine yerleşen kirler sebebiyle yıkama esnasındaki su ve deterjan dolaşımının yavaşlaması da kaçınılmaz oluyor. Çoğu zaman farkında olunmayan bu durum, çamaşırlarınızın öncekine göre daha iyi temizlenmediğini fark etmenizle kendini gösteriyor. Oysa çamaşır makinenizin performansındaki bu düşüklüğü önlemek mümkün; üstelik alacağınız ufacık bir önlem ev ekonominize de büyük katkı sağlıyor. Nitekim makine temizliği hem çamaşırlarınızın daha temiz görüntüsünü kaybetmemesi hem de makinenizin uzun ömürlü olması için hayli gerekli.

Makineniz temiz yaşar Calgon’la!

Makinenizin temizliğinin öneminden bahsettikten sonra gelelim bu temizliği nasıl yapacağınıza... Son dönemde üretilen çamaşır makinelerinin hemen hemen hepsinde çamaşır makinesi kazan temizleme programı bulunuyor. Kullanım sıklığına bağlı olarak iki ya da dört ayda bir kere makinenizi bu programda çalıştırmanız gerekiyor. Ancak bu metot tek başına yeterli değil. Bu noktada çoğu insanın aklına öncelikli olarak çamaşır makinesi temizliği karbonat ilişkisi geliyor ama karbonatın da çamaşır makinenizin temizliğinde tam anlamıyla başarılı bir sonuç vermediğini söylemek gerek. Aksine çamaşır makinesi temizleme tozu veya çamaşır makinesi temizleme tableti gibi ürünler çok daha fazla işe yarıyor.

Yaklaşık 100 yıla dayanan tecrübesi ile Calgon ürünleri de bu noktada imdadınıza yetişiyor. Calgon’un her yıkamada ortaya çıkan kireç, kir ve kötü koku oluşumunu önleyen güçlü formülü, makinenizin temiz kalmasını sağlıyor.

3’ü 1 arada formüle sahip Calgon Power Toz (link hepsiburayada’ya gidebilir) ile kusursuz bir yıkama garantisi sunan Calgon, sadece makinenizi değil çamaşırlarınızı da koruyor. Kireçlenmeye engel olarak çamaşırlarınızın doğallığını ve yumuşaklığını korumasını sağlıyor. Calgon Ekstra Hijyen ise bilhassa bakterilere karşı hassas kullanıcılara etkin çözüm sunuyor. Çamaşır makinesinde kendisine yer eden bakteriler sebebiyle asla yeterli temizliği elde edemediğini düşünenlerin endişelerine çözüm bulmak için üretilen ürün, gerek kısa programda gerek soğuk suda, kısaca her türlü yıkama sürecinde içeriğindeki antibakteriyel formülü ile makinelerinizde ekstra hijyen sağlıyor.