ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE BAKTERİ BİRİKİR Mİ?

Bakteri ve mikroplar hayatlarımızın bir parçası. İstesek de onlardan kaçmak mümkün olmuyor. Bugün baktığımızda bakteriyel organizmalar sadece kamusal alanlarda yerleşmiş durumda değil, temizliğine fazlasıyla önem verdiğimiz evlerimizde de karşımıza çıkıyor. Evimizin belki de en hijyenik üyesi olan çamaşır makinelerinde bile zamanla bakteriler birikebiliyor. Bu da hem çamaşırlarımızın tam anlamıyla temizlenmediği anlamına geliyor hem de sağlığımızı tehdit ediyor.

Her yıkamada kıyafetlerdeki mikrop ve kirleri temizleme gibi zorlu bir görev üstlenen çamaşır makinelerinin bu bakterileri ne yaptığını hiç düşündünüz mü? Gerekli önlemler alınmadığı takdirde kirli çamaşırlarınız siz görmeseniz de makineden daha kirli bir şekilde çıkabiliyor. İşte bu noktada ise imdadınıza makinenizdeki kireci, kiri ve bu ikiliden kaynaklanan kötü kokuyu önleyen Calgon yetişiyor.  

Calgon’la makineniz temiz yaşasın!

Calgon Ekstra Hijyen, sahip olduğu güçlü formülüyle makinenizde oluşan bakterileri yok ediyor. Calgon’u düzenli olarak kullandığınız takdirde hem çamaşırlarınız daha iyi temizleniyor hem de makineniz zararlı bakterilerden arınıyor.

Şimdi gelin çamaşır makinelerinde biriken bakterilere daha yakından bakalım.

Makinenizdeki bakterilere karşı önlemler

Çamaşır makinenizde bakteri oluşumuna neden olan en önemli etken içinde yıkadığınız kirli çamaşırlar. Bu çamaşırlardan makinenize bulaşan bakteriler, zamanla kendilerini çoğaltabiliyor. Yıkama sırasında kullanılan deterjan kalıntıları ve kullandığınız suyun kalitesi de bakterilerin makinenize yerleşmesinde aktif rol alıyor.

Bu noktada sıkça düşülen hatalardan biri makinelerinize yerleşen kir ve mikroplardan kurtulmak için deterjanınıza güvenmek; bir diğeri ise sıcak suların tüm bakterileri öldürdüğünü düşünmek. Maalesef her ikisi de makinenize yerleşen bakterilerden kurtulmanız için yeterli değil. Çamaşır makinesi bakteri temizliği söz konusu olduğunda herkesin aklına ilk olarak çamaşır makinesinde mikroplar kaç derecede ölür sorusu gelse de bakterilerin öldürülmesinde sıcaklıktan bağımsız etmenler de söz konusu.  

Tam da bu nedenle daha güçlü ve kesin çözüm veren bir yola ihtiyacınız var, yani Calgon’a... Calgon, makinenize yerleşen bakterilerden kurtulmanızda en etkili sonucu veriyor. Ancak siz yine de birkaç noktaya dikkat ederek oluşacak bakteri miktarını minimuma indirebilirsiniz. Örneğin iç çamaşırları, mikrop taşıma olasılığı en yüksek olan grupta yer alıyor; dolayısıyla da mutlaka yüksek sıcaklıklarda yıkanmaları gerekiyor. Ayrıca çamaşır suyu içeren deterjanlar kullanmak da bakteri oluşumunun minimuma indirilmesinde önemli bir konu. Ancak alacağınız deterjanın içeriğini okumanızda fayda var; çünkü bazı çamaşır suyu konsantreleri renkli çamaşırlara zarar verebiliyor. Sodyum hipoklorit (NaOCl) içeren deterjanların yerine oksijenli su olarak da bilinen hidrojen peroksit (h2o2) içeren deterjanları seçebilirsiniz.

Diğer taraftan çamaşır kurutma yöntemleri de mikropları oldukça etkiliyor. Güneş ışığında doğal kurutma yönteminin hem genel sağlık hem de enerji kullanımı açısından en ideal yöntem olduğunu bilmeniz gerekiyor. Çünkü doğal bir dezenfektan görevi gören güneş bakterilerin ölmesine yardımcı oluyor.

Çamaşır makinenizi düzenli olarak temizleyerek de makinenizdeki hijyeni artırabilirsiniz. Yeni çamaşır makinelerinde kendi kendini temizleme programları bulunuyor. Bu programlardan yararlanarak da makinenizin temizliğini yapabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken sirke, karbonat gibi çeşitli malzemeler kullanılabiliyor. Ancak bu malzemelerin yüzde 100 sonuç verdiğini söylemek biraz güç. Bulaşık tabletiyle çamaşır makinesi temizleme yöntemine de sıkça başvuruluyor; fakat bu yöntem de yüksek oranda etki göstermiyor. Buradaki amaç bulaşık tabletlerinde bulunan kireç çözücü ve antibakteriyel özelliklerden yararlanmak. Oysa düzenli olarak Calgon kullananların, bu gibi ekstra özelliklere ihtiyacı kalmıyor. Calgon tek başına makinenizin içindeki borularda bakterilere yuva olan tortuların oluşmasını engelliyor.