ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE SUTYENLER NASIL YIKANMALIDIR?

 

Güzel kokulu ve hijyenik kıyafetlere sahip olmak için iyi deterjanlar kullanmak kadar düzenli yıkama yapmak da gerekiyor. En çabuk kirlenen kıyafetlerin başında ise günlük olarak değiştirilen sutyen ve külot gibi iç çamaşırları geliyor ve bu çamaşırların yıkanmasına ekstra özen göstermeniz gerekiyor. Özellikle yanlış yıkama sonucu kolaylıkla şekil değiştiren ve yapısı bozulan sutyenlerin nasıl yıkanması gerektiğini bilmekte fayda var. 

Çamaşır makinesinde sutyen yıkanır mı?

Sutyen ve külot gibi hassas kumaşlara sahip iç çamaşırlarının uzun ömürlü olması için uygun şartlarda yıkanması gerekiyor. Sutyenler genellikle makinede yıkanabilse de bazı özel kumaşların elde yıkanmasında fayda var. 

Örneğin ipek veya dantel kumaşlar narin yapılarından dolayı makinede yıkanırken kolaylıkla deforme olabiliyor. Bu gibi kumaşları elde yıkarken kullanılan suyun soğuk veya ılık olması, deterjanın ise ağartıcı içermemesi gerekiyor.

Makinede sutyen yıkama yanlış uygulamalara müsait olduğu için istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Örneğin sutyenleri diğer kıyafetlerle birlikte yıkadığınızda tekrar kullanılamaz hale getirebilirsiniz. Böyle bir problemle karşılaşmamak için sutyen yıkama topu gibi aparatları kullanabilirsiniz. Sutyen yıkamak için tasarlanan ve şekil bozulmalarını önleyen bu toplar sutyenleri diğer çamaşırlardan ayırarak yıkamak için kullanılıyor. 

Sutyen yıkama topu nasıl kullanılır diye düşünüyorsanız, kullanımı oldukça basit. İki parçadan oluşan bu aparatı kullanırken ilk olarak sutyeni küçük topun etrafına dolamanız, ardından bu haliyle büyük topun içine koymanız gerekiyor. Böylece sutyenin şeklini korumanızı sağlayan yıkama topunun kilidini kapattıktan sonra makineye yerleştirebilirsiniz. Ancak sutyen yıkama topuna birden fazla sutyen koymamanız gerekiyor. 

Sutyenleri sağlıklı bir şekilde yıkamak için sutyen yıkama filesi de kullanabilirsiniz. Yıkama topunda olduğu gibi sutyenleri diğer çamaşırlardan ayırarak bozulmasını önleyen yıkama filelerine birden fazla sutyen sığdırmak mümkün. Sutyenleri fileye yerleştirmeden önce kopçalarını bağlamak yeterli. Eğer fileyle yıkama yapacaksanız makinede havlu gibi ağır çamaşırların bulunmadığından emin olmanız gerekiyor. 

Sutyen yıkarken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kullanılan deterjanın çeşidi. Ilık suda yapacağınız yıkama sırasında ağartıcı ve alkol içermeyen kaliteli deterjanların kullanılması gerekiyor. Elinizdeki deterjanların sutyenler için güvenli olmadığını düşünüyorsanız bir miktar bebek şampuanı kullanmak da işe yarayabilir. 

Yıkamanın haricinde sutyenlerin nasıl kurutulacağı da önemli bir konu. Kurutma makineleri sutyenlerin şeklini ve yapısını bozacağı için bu uygulamadan kaçınmanız gerekiyor. Kurutmak için öncelikle bir havluyla sutyenin ıslaklığını almanız, ardından hava alan bir yere asmanız gerekiyor. 

Bazı sutyenler makineden çıktığında şekli bozulmuş olabiliyor. Böyle bir durumda sutyen henüz ıslakken normal şeklini vererek kurumaya bırakmanızda yarar var.

Sutyenler ne sıklıkla yıkanmalı?

Sutyenlerin iki veya üç kullanımdan sonra yıkanmaları gerekiyor. Ancak yaz aylarında terlemenin de etkisiyle çok daha çabuk kirlenen sutyenleri tek kullanımdan sonra yıkamakta fayda var. Ancak sürekli yıkanan sutyenlerin şekilleri ve yapısı bozulabileceğinden yedekli gitmekte fayda var. Sutyen kullanımındaki bu rotasyonla dinlenmelerini sağlayarak elastik yapılarının orijinal hallerine dönmelerini sağlayabilirsiniz. 

Calgon kullanın, hassas kumaşlarınız zarar görmesin

Hassas çamaşırlarınız zarar görmesin diye her önlemi alıyor; fakat yine de başarılı olamıyorsanız başka bir sorununuz olabilir: Sert su olarak da bilinen kireçli sularda yıkanan sutyen gibi hassas dokulara sahip çamaşırlar makineden zarar görmüş şekilde çıkabiliyor. Yüksek kalsiyum ve magnezyum oranına sahip sert suların kötü etkileri bununla sınırlı değil. Kireçli sular kirleri yeteri kadar çıkaramadığı gibi koku oluşumuna da sebep oluyor.

Kusursuz bir çamaşır temizliği ve uzun ömürlü bir çamaşır makinesi için Calgon kireç önleyici çeşitlerini kullanabilirsiniz. Sert suları yumuşatarak çamaşırların daha temiz bir suda yıkanmasını sağlayan Calgon aynı zamanda kokuyu ve bakteri oluşumunu da önlüyor. Bakteriler özellikle iç çamaşırı temizliğinde çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Calgon 3’ü 1 Arada Toz veya Calgon 3'ü 1 Arada Tablet kullanarak hem makine parçalarının hem de hassas kumaşlarınızın ömrünü uzatabilirsiniz.