SUYUM KİREÇLİ Mİ?

Makinem için endişeleniyorum. Bana kirecin zarar verebileceği söylendi. Ama suyumun sert ve kireçli olup olmadığını nasıl bilebilirim? - Esra-

Makinem için endişeleniyorum. Bana kirecin zarar verebileceği söylendi. Ama suyumun sert ve kireçli olup olmadığını nasıl bilebilirim? - Esra-

 

CALGON UZMANI:

Suyun sertliği konusunda endişelenmekte tamamen haklısınız. Kireçli olup olmadığını bilmek de hakkınız. Aslında, suyunuz ne kadar sertse, doğal olarak kirece dönüşen kalsiyum de o kadar fazla olur, çamaşır makinenize zarar verir. Neyse ki, akan suyun sertliğini ve onu düzeltmenin basit yollarını tespit edebilen bazı göstergeler var. 

Suyunuzun sert olduğunu gösteren 4 işaret:

  1. Giysileriniz, özellikle havlularınızın sertleşiyorsa,
  2. Duştan çıktığınızda saçlarınız karışıyor ve zor taranıyorsa,
  3. Duşakabinin ve de musluğunuzun üzerinde beyaz lekeler kalıyorsa,
  4. Su ısıtıcınızın dibinde beyaz kalıntılar görüyorsanız.

Hiç şüphe yok, suyunuz kireçli.

Yaşadığınız şehirdeki suyun sertliğini kontrol edin.

Kirecin seviyesine bağlı olarak, musluk suyu "sert", "orta sert" veya "yumuşak" olabilir.

Yaşadığınız şehirdeki suyun sertlik derecesini öğrenmek için aşağıdaki Türkiye haritasına bakın.

Suyunuzun sert veya orta derecede sert olduğunu fark ederseniz, her yıkamada kullanacağınız Calgon, çamaşır makinenizi performansını etkileyen kireç birikintilerine karşı koruyacaktır.

Aynı zamanda, Calgon her yıkamada kullanıldığında, kir birikmesini ve kalıntıları da engellediğinden makinenizin temiz kalmasını sağlar. Çamaşır makinenizde kötü kokulara yol açabilecek birikintileri giderir.