ÇAMAŞIR MAKİNEMİ NASIL KORUYABİLİRİM?

Çamaşır Makinemi Nasıl Koruyabilirim?

Çamaşır makineleri, farklı çeşitleri ile ihtiyaç ve isteklerinizi karşılar. Sahip oldukları programlar sayesinde yıkama şeklini kumaş tipine ya da kullanım alışkanlıklarınıza göre ayarlamanıza olanak sağlar. Bununla birlikte hem enerji hem de zaman tasarrufu yapmanızı destekler. Dolayısıyla modern dünyanın koşuşturmacasında ev işi yükünü büyük oranda azaltır.

Hayat kolaylaştıran çamaşır makineleri ile çamaşırlarınızın en doğru şekilde yıkanmasını sağlayarak tertemiz sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak sert sulardan ya da yanlış deterjan kullanımından dolayı makineniz eskisi gibi yüksek performans sergilemeyebilir. Tam da bu yüzden makinenize düzenli bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz. Kaliteli ürün kullanımına ek olarak çamaşır makinesi temizliği ile makineden tam verim alabilirsiniz.

Doğru Deterjan Seçimi

Zaman içerisinde çamaşır makinesinin içerisinde kireç, kir ve kalıntılar birikebilir. Buna bağlı olarak gerekli temizlik yapılmadığında ise makinenizden istediğiniz performansı alamazsınız. Çamaşırların kısa sürede yıkanmasına öncülük eden makineler için doğru deterjanı kullanmak büyük önem taşır.

Deterjan seçiminde genel olarak ürünü beyazlar mı yoksa renkliler için mi kullanacağınıza karar vermelisiniz. Amacınıza uygun ürün seçiminin ardından deterjanların kaliteli içeriklere sahip olduğundan emin olmalısınız. Güçlü temizleme özelliği gösteren deterjanlar ile beyazlarınızı koruyabilir, renklilerinizin ve siyahlarınızın canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kıyafetleriniz yıkanırken makinenizi korumak için ise güçlü ve etkili formüllere sahip toz ve tablet formdaki Calgon ürünleri tercih edebilirsiniz. Makinenizde zamanla oluşacak kireç, kir ve pas sorunu ile böylelikle vedalaşabilirsiniz. 250 ve 750 g seçeneklerine sahip Calgon Kir, Pas, Kireç ve Koku Önleyici 4'ü 1 Arada Ultra Konsantre Toz sayesinde kıyafetlerinizin makineden tertemiz çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Calgon ürünlerine yönelerek tek bir ürünle 4 farklı sorunla baş edebilirsiniz. Kireç, kir, pas ve kötü koku problemlerini giderirken makinenizin performansını artırabilirsiniz. Düzenli kullanımla makineden daha fazla verim alabilir ve kıyafetlerinizin her zamanki gibi tertemiz olmasını sağlayabilirsiniz.

Uygun Yıkama Programları

Çamaşır yıkama programları giysilerinizin en iyi şekilde yıkanmasına yardımcı olur. Bu sayede kıyafetlerinizin kumaşı zarar görmez ve hijyenik sonuçlar elde edersiniz. Eğer ipek ve yünlü tarzda kumaşlarınızı yıkayacaksanız, hassas programlar kullanmalısınız. Zira bu tarz kumaşlar narin olduğu için yanlış yıkama sonucu yıpranma ya da daralma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Pamuklu kıyafetlerinizi ise pamuklu programda yıkayabilirsiniz. 40 ile 60 derece arasında çalışan bu program sayesinde hijyen elde edebilirsiniz. Sentetikleri de bu giysilere özel programlarda yıkamaya özen göstermelisiniz. Her kumaş kendine has özelliklere sahip. Dolayısıyla uygun ayarda yıkayarak onları koruma altına alabilirsiniz.

Eğer yeterli vaktiniz yoksa, çamaşır makinelerinde bulunan hızlı yıkama programlarını kullanabilirsiniz. Bu sayede kirlileriniz 15 ile 30 dakika arasında kısa sürede temizlenir. Ancak şunu da unutmamalısınız ki zorlu lekeler söz konusu olduğunda çamaşır makinenizdeki farklı programları değerlendirmelisiniz.

Tambur Kapasitesine Uyum

Tambur, çamaşır makinesinin içerisindeki silindir biçimindeki parçadır. Makinenin yüksek performans göstermesi ve kıyafetlerin temiz çıkması için çamaşır makinesi kapasitesine uygun miktarda çamaşır yıkamalısınız.

Tambur hacmi nedir diye merak edenler için hemen açıklayalım. Tambur kapasitesi, tamburun bir yıkama döngüsü için alabileceği giysi ağırlığını ifade eder. Çamaşır makinesi kapasiteleri değişiklik gösterebilir. İhtiyacınıza ve ailenizin büyüklüğüne göre 8, 9 ya da 10 kg kapasiteli makineleri tercih edebilirsiniz. Çamaşır yıkamak istediğinizde ise çamaşır makinesi tamburu hacmine göre yükleme yapmalısınız.

Çamaşır Makinesi Temizliğinin Önemi

Çamaşır makinesinin uzun kullanım sonrasında bile alındığı ilk günkü gibi performans sergilemesi için temizliğine dikkat etmelisiniz. Bulunduğunuz bölgedeki sert sulardan kaynaklı makinenizde kireç birikir. Buna bağlı olarak ise makinenizin performansı düşer. Su ve deterjan dolaşımı yavaşlar. Kıyafetler eskisi gibi tertemiz çıkmaz. Bunun önüne geçmek için bazı noktalara dikkat etmelisiniz.

Çamaşır makinelerinin uzun ömürlü olması için tambur temizliğini ihmal etmemelisiniz. Çamaşır makinesi kazan temizliği için makinelerin kazan temizleme programlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca çamaşır makinesi lastik temizliği ile kireç, kir ve lekelerden kurtulabilirsiniz. Kireç çözücüler ile lastikteki kireçleri kolaylıkla temizleyebilir ve işlem sonunda kötü koku sorununun da önüne geçebilirsiniz.

Makinede temizlenmesi gereken bir diğer nokta ise deterjan gözü. Çamaşır makinesi deterjan gözü temizliği, makinenin fonksiyonelliğine katkıda bulunur. Düzenli temizlik yaparak bu alanda deterjan kalıntısı, kireç ya da tortu birikiminin önüne geçebilirsiniz.

Makinenizi Nemli Ortamdan Koruma

Çamaşır makinelerinin iç temizliği oldukça önemli. Ancak uzun ömürlü bir kullanım için aynı zamanda dış etkenleri de göz önünde bulundurmalısınız. Makineler çarpma gibi faktörlerin yanı sıra nem ve sudan da etkilenir. Elektronik aletlerin nemden olumsuz etkilendiğini göz önünde bulundurmalı ve çamaşır makinenizi nemli ortamlardan korumalısınız.

Makinenin küf kokmaması ya da kıyafetlerin temiz kalması için yıkanan çamaşırlarınızı çamaşır makinesinde bekletmemelisiniz. Bekletmeniz hâlinde makine içerisinde nem oluşur ve makinenizin ömrü kısalır.

Calgon'la Kireç, Pas, Kir ve Kokudan Koruyun!

Makinenizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacak ve kıyafetlerinize temiz dokunuşlar katacak Calgon ürünleri ile kireç, pas ve kir ile mücadele edebilirsiniz. Yenilenen formülüyle Calgon 4'ü 1 Arada, içerisindeki aktifler sayesinde makinenizin %100 performans sergilemesine yardımcı olur. Her yıkamada kullanarak makine temizliğini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Deterjan atıklarının neden olduğu kötü koku sorununu da ortadan kaldırarak makinenize ihtiyaç duyduğu korumayı sağlayabilirsiniz. Calgon ürünleri ile tanışabilir ve 4 soruna tek bir ürün ile cevap bulabilirsiniz. Calgon Toz kullanırken bölgedeki suyun sertliğini göz önünde bulundurabilirsiniz. Çok sert kireçli sular için 38 g uygun görülür. Sert kireçli sular için 25 g, yumuşak ve orta kireçli sular için 13 g kullanarak ihtiyaç duyduğunuz temizliği sağlayabilirsiniz. Tablet formundaki Calgon ürünlerini ise makinenizin deterjan gözüne ya da sıvı deterjan kabı varsa tamburun içine yerleştirebilirsiniz.

Makinenizin temizlenmesine katkıda bulunarak performansını artırmak için Calgon ürünlerini inceleyebilirsiniz. İlk yıkamadan itibaren kullanarak kir, kireç, pas ve kötü koku sorunu ile vedalaşabilirsiniz.