KİREÇLİ SU & SERT SU NEDİR?

En iyi çamaşır makinesine ve en kaliteli deterjanlara sahip olmak kusursuz bir çamaşır temizliği için yeterli olmayabilir. Kullanılan suyun sertlik oranı da çamaşır temizliği için oldukça önemli. Sudaki sertliği ise kalsiyum ve magnezyum minerallerinin yoğunluğu belirliyor. Bu minerallerin konsantrasyonu arttıkça suyun sertliği de artıyor. Türkiye’deki suların yüzde 83’ü kireçli su olarak da bilinen sert sulardan oluşuyor. Peki kireçli su zararlı mı?

Kireçli suyun zararları

Kireçli sular çamaşır makinesi ve yıkanan çamaşırlar üzerinde bazı olumsuz sonuçlara neden oluyor. Bakımı yapılmayan ve kireç önleyici kullanılmayan çamaşır makineleri uzun süreli kullanımların ardından işlevini yerine getiremez hale geliyor. Bu da makinenin ömrünün kısalmasına neden oluyor. Kireçli sularda kir, kireç ve deterjan artıkları tamburun arkasında, filtrenin ve boruların içinde birikiyor. Özellikle sıvı deterjan kullanımı makinede ve çamaşırların yıkandığı suda kir birikmesine neden olarak zamanla kötü kokular oluşturuyor. Kirli bir makinede yıkanan çamaşırların temiz olmasını beklemekse hayal oluyor.

Kireçli suyun zararları çamaşırlar üzerinde de belirgin bir şekilde görülebiliyor. Kimi zaman giysi, çarşaf ve havlularınızın cildinizde sertlik hissi bıraktığını görebilirsiniz. Bu sertlik suyun yüksek kireç oranına sahip olmasından kaynaklanıyor. Sudaki kireç çamaşır dokularının arasına girerek doğal ve yumuşak dokuları bozuyor ve çamaşırlarda deformasyona sebep oluyor. Beyazların grileşmesi ve canlı renklerin soluklaşması da kireçli sulardan kaynaklanıyor.

Bazı çamaşır deterjanları kireç önleyici bileşenlere sahip olsa da yalnızca yüzde 10 oranındaki bu bileşenler kirece karşı korumada oldukça yetersiz kalıyor. Bu da kireçli sularda daha fazla deterjan kullanımına sebep oluyor. Fazla deterjan kullanımının hem makine hem de çevre üzerinde çeşitli olumsuz etkileri mevcut. Peki sudaki kireci engelleme konusunda ne yapmak gerekiyor? Tabii ki hem makinenizin hem de çamaşırlarınızın dostu olan Calgon kullanmak gerekiyor.

Gördüğünüz gibi kirecin makinenize pek çok zararlı etkisi var. Bu zararlı etkiler makinenizin performansını da olumsuz etkiliyor. Makinemin Ömrü ile çamaşır makinenizin gerçek yaşını hemen öğrenin! Ayrıca size özel hazırlanan indirim ve fırsatlardan da kolayca yararlanabilirsiniz.

Calgon’la kirece veda edin

Türkiye’deki suların yüksek kireç oranına sahip olması içme sularında sağlık sorunlarını beraberinde getirdiği gibi çamaşır temizliğinde de önemli sonuçlar doğuruyor. Kireçli sulardan korunmanın en etkili yolu ise Calgon kullanmak. Kireç oluşumuna neden olan kalsiyum ve magnezyum iyonlarını nötralize eden Calgon, sert suyun yumuşamasını sağlıyor. Bu sayede çamaşırlar yıkandıktan sonra makineden daha temiz bir şekilde çıkıyor. Bunun yanı sıra kir birikmelerine karşı etkili bir çözüm sunan Calgon ile kötü kokuların önüne geçmek de mümkün.

Kirli suda yıkanan çamaşırlar daha temiz olmayacağı için her yıkamada mutlaka Calgon kullanmak gerekiyor. Yoğunlaştırılmış kireç karşıtı aktif bileşenleri sayesinde makinenin en önemli kısımlarını koruyan Calgon’un 3’ü 1 arada formülüyle her konuda tasarruf edebilirsiniz. Kireci, kiri ve kokuyu önleyerek kusursuz bir yıkamanın önünü açan Calgon’la yüzde 40’a yakın deterjan tasarrufu yapabilirsiniz. Calgon’u kullanmak için toz, tablet ve jel formlarından herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Calgon Power Toz’u makinelerin deterjan haznesine ekleyerek kullanabilirsiniz. Orta sertlikteki sular için 38 gr, sert ve yüksek sertlikteki sular için ise 76 gr Calgon ekleyerek makinenizin kalbini temiz tutabilirsiniz. Powerball Tablet ise iki farklı şekilde kullanılıyor. Eğer toz deterjan kullanıyorsanız deterjan çekmecesinin haznesine bir tablet eklemeniz yeterli. Sıvı deterjan kullanımlarında ise tabletin çamaşır makinesinin kazanına konulması gerekiyor.