ELEKTRİKLİ ALETLERE OLAN ETKİLERİ

Elektrikli Aletlere Olan Etkileri

Sert ve kireçli su, temas ettiği tüm yüzeylerde sorunlara yol açar. Çamaşır ve bulaşık makineleri dışında kirecin özellikle zaman içinde kalıcı hasarlara yol açabildiği elektronik aletler arasında ütü, kettle, çay makinesi ve kahve makinesi gibi birbirinden farklı cihazlar bulunur. Ayrıca beyaz eşyalardan farklı olarak küçük ev aletlerinde kirecin etkilerini doğrudan görebilmek mümkündür. Bu yüzden siz de küçük ev aletlerinizde sert suyun yol açtığı sorunları kolayca gözlemleyebilirsiniz.

Kirecin Küçük Ev Aletlerine Verdiği Zararlar Nelerdir?

Kireç, ısı yayan yüzeylerde çok daha hızlı bir biçimde tutunabildiği için ütü, kettle, elektrikli çaydanlık, kahve makinesi gibi cihazlar sert suların zararlarından direkt olarak etkilenir. Kısa sürede ütülerin su haznelerinde beyaz tortular birikir ve bu tortular ütü yaparken suyun dışarı çıkmasını giderek zorlaştırır. Benzer şekilde kettle, elektrikli çay ve kahve makinelerinin de iç yüzeylerini bir süre sonra kireç kaplamaya başlar. Bu da ısının geçişini ve suyun kalitesini olumsuz yönde etkiler. Tüm bu süreçler için çeşitli önlemler alabilir, böylece ülkemizde yaygın olarak rastlanan sert su problemini en aza indirebilirsiniz.

Ütünün İçindeki Kireç Nasıl Temizlenir?

Yüksek performanslı ve uzun ömürlü bir ütü kullanımı için en sık sorulan sorulardan birini “Ütüden kireç nasıl temizlenir?” sorusu oluşturur. Ütülerin buhar özelliğinden faydalanmak amacıyla haznelerine doldurulan sular, zaman içinde beyaz tabakaların oluşmasına ve buhar deliklerinin tıkanmasına neden olur. Ütü kireç temizleme işlemi için hazneye suyla karıştırdığınız kireç çözücü deterjanı ekleyebilir, birkaç dakika beklettikten sonra deterjan ve su karışımını dökebilirsiniz.

Ütünüzdeki buhar deliklerini temizlemek için de kulak temizleme çubuğunu su ile çözdüğünüz kireç çözücü deterjana batırıp deliklerin iç kısımlarını detaylı bir şekilde silebilirsiniz.

Elektrikli Çaydanlıktaki Kireç Nasıl Çözülür?

Elektrikli çaydanlıklardaki sert su problemini de diğer çaydanlıklarda kullandığınız yöntemlerle çözebilirsiniz. İçerisinde su kaynattıkça kaçınılmaz olarak kireçle kaplanmaya başlayan çay makinesi, güçlü temizlik ürünleri veya kireç çözücülerle kolayca temizlenebilir. Oldukça basit birkaç adımdan oluşan çaydanlık kireç temizleme süreci için ihtiyaç duyacağınız en temel malzeme ütü temizliğinde olduğu gibi kireç çözücü deterjan. Suyla karıştırdığınız kireç çözücü deterjanı elektrikli çaydanlık içerisinde birkaç dakika bekletebilirsiniz. Son olarak çaydanlığın içini iyice durulayıp, çay makinenizi kireçsiz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Çaydanlık kireç tutmaması için de şebeke suyu yerine içme suyu tercih edebilir ya da şebeke suyunu arıtan özel cihazlardan faydalanabilirsiniz.

Kettle’daki Kireç Nasıl Temizlenir?

Kirecin kettle’daki etkilerini görmek için içerisinde yalnızca birkaç kez su kaynatmak dahi yeterlidir. Kettle’ın içinde koyduğunuz sular bir süre sonra tortuyla dolmaya ve metal yüzeyler beyaz bir tabakayla kaplanmaya başlar. Bu durum hem suyun geç ısınmasına hem de kirlenmesine neden olur.

“Kettle içindeki kireç nasıl temizlenir?” sorusunun cevabı ise elektrikli çaydanlıktaki malzeme ve yöntemlerle birebir aynıdır. Kettle kireç temizleme işlemi için de kireç çözücü deterjandan yararlanabilir, birkaç dakika bekledikten sonra kettle’ın içini iyice temizleyerek tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.

Evinizin işlerinin aksamaması için küçük ev aletlerinize iyi bakmanız şart. Küçük ev aletlerinizi kireçten korumak için önerilerimizi uygulayabilir, aile ekonominize de katkıda bulunabilirsiniz.