GİYSİLERE OLAN ETKİLERİ

Giysilere olan etkileri

Kirecin zarar verici etkileri, yalnızca çamaşır makinesiyle sınırlı kalmamakla beraber giysileri de doğrudan etkiler. Makinenin iç aksamları dışında giysilerin de zamanla deforme olmasına neden olan kireç, tüm bu sebeplerden dolayı geri döndürülmesi zor sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle kirecin çamaşırlara verebileceği zararları tüm yönleriyle bilmekte fayda var. Böylece karşılaşabileceğiniz durumlar ve almanız gereken önlemlerle ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kirecin Çamaşırlara Zararları Nelerdir?

Kireç, çamaşırlara birçok açıdan zarar verebilse de en sık karşılaşılan problemler, dokularda sertleşme, beyaz leke oluşumu ve genel renk değişimleridir. Sürekli kireçli suya maruz kalan giysilerde rahatsız edici bir sertlik hissedilir. Bunun en temel sebeplerinden biri kireç oranı yüksek olan şebeke sularıdır. Benzer şekilde sıvı çamaşır deterjanı kullanılsa bile sık sık kıyafetlerde beyaz lekelere rastlanabilir. Sert su sorununun fazlasıyla yaygın olduğu ülkemizde, özellikle kireç oranı yüksek bölgeler çamaşırlarda bu tarz beyaz lekelere ve genel renk değişimlerine, solmalara sebep olabilir.

Sert Su Çamaşırları Deforme Eder mi?

Kireçli su kullanımıyla ilgili herhangi bir önlem alınmadığı sürece çamaşırlar, sertleşmeye, lekelenmeye ve solmaya devam edebilir. Bu durum giysilerinizi birkaç ay içinde deforme edebilir ve kullanım ömürlerini kısaltabilir. Kirece karşı mücadele amacıyla tercih edebileceğiniz polyester, naylon gibi sentetik kumaşlar sert sulardan minimum düzeyde etkilenirken pamuklu, elyaf gibi doğal kumaşlar, en çok lekelenen ve sertleşen çamaşırlar arasında yer alır. Ayrıca kireçle mücadele için yalnızca kumaş tercihi tek başına yeterli değildir. Daha çok çamaşır makinesiyle ilgili önlemler almak gerekir.

Çamaşırları Kireçten Nasıl Korurum?

Çamaşırlarınızı kireçten korumanın en etkili yolu kireç önleyici kullanmaktır. Böylece giysilerinizin yıpranmasını önlemekle sınırlı kalmaz. Aynı zamanda çamaşır makinenizi de korumuş olursunuz. Sert sular, giysilerinizden önce çamaşır makinenizi deforme etmeye başladığı için makinenizin iç aksamları, kıyafetlerinizden önce kirecin olumsuz etkilerine maruz kalır. Kaçınılmaz olan bu durumu engellemek için kireç önleyici tablet veya toz gibi özel deterjanlardan faydalanabilirsiniz. Bu tarz sert suları yumuşatan ve kireci önleyen güçlü temizlik ürünleri, hem çamaşır makinenizi hem kıyafetlerinizi korumanıza yardımcı olur.

Çamaşırları Nasıl Yumuşatırım?

Türkiye’deki milyonlarca kişi gibi siz de sert suyla çamaşır yıkamak zorunda olabilirsiniz. Çamaşırlarınızın sertleşmesine sebep olan kireci önlemek için de takviye ürünlere ve aparatlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Kireç önleyici ürünler bu konuda size kapsamlı bir şekilde yardımcı olur, ancak ekstra yumuşaklık dilerseniz daha canlı renkler ve güzel bir koku için yumuşatıcı deterjanlardan da destek alabilirsiniz. Bu da çamaşırlarınızın kireçten korunurken aynı zamanda renklerinin de ilk günkü gibi kalmasını ve çok daha yumuşak bir dokuya sahip olmalarını sağlar.

Kireç Deterjanların Etkisini Azaltır mı?

Çamaşır makineleri ve çamaşırları deforme eden sert sular, diğer yandan kullandığınız çamaşır deterjanlarının etkilerini de azaltır. Zaman içinde kireçle kaplanan rezistans, makine içerisindeki suyu ısıtmakta zorlanır. Aynı şekilde kireçli suyla karışan deterjanların da etkisi azalacağı için her seferinde daha çok deterjan kullanmak zorunda kalırsınız. Tüm bunlar daha fazla enerji tüketimi, daha yüksek elektrik faturaları ve daha çok deterjan kullanımı anlamına gelir. Kireç önleyici toz veya tablet ciddi sorunlara yol açabilen bu sürecin de önüne geçebilirsiniz.

Özetle; ülkemizdeki kireçli su gerçeğiyle etkili bir biçimde mücadele edebilmek için kireç önleyicileri mutlaka kullanmalısınız. Böylece hayatınızın birçok alanını olumsuz yönde etkileyen kireç sorununun kolayca üstesinden gelebilirsiniz.