MAKİNELERE OLAN ETKİLERİ

Makinelere olan etkileri

Kireç, farklı alanlarda kullanılmasına ve pek çok avantajı beraberinde getirmesine rağmen zararları da azımsanmayacak düzeyde olan yaygın bir maddedir. Suyun temel bileşenleri arasında yer alan kireç, aynı zamanda su sertlik oranını da doğrudan etkiler. Haliyle su içerisindeki kireç miktarı arttıkça sertlik seviyesi de yükselir. Bu da başta çamaşır makineleri olmak üzere kireçli suyun kullanıldığı tüm elektrikli aletleri olumsuz yönde etkiler.

Kirecin Elektrikli Aletlere Verdiği Zararlar Nelerdir?

Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve kettle gibi birçok elektrikli alet, doğrudan suyla temas ettiği için zamanla kirecin olumsuz etkilerinden dolayı zarar görmeye başlar. Kirecin elektrikli eşyalara verdiği zararlar üç maddede incelenebilir. Bunlar:

  • Ekstra enerji tüketimi ve elektrik faturası artışı giderek yükselir. Makinelerde suyun ısınmasını sağlayan rezistans, sert şebeke suyundan dolayı kireçle kaplandığında suyu olması gereken sürede ve derecede ısıtamaz. Bu da daha uzun sürede daha az ısınan su anlamına gelir. Sonuç olarak suyu ısıtmak için çok daha fazla enerji harcanır.

  • Kullanılan deterjanlar etkilerini kaybetmeye başlar. Sudaki kireç, çamaşır ya da bulaşık makinelerinde kullanılan deterjanların etkilerini azalttığı için tam anlamıyla hijyen sağlanamaz. Yetersiz kalan deterjanların etkisini artırmak için de sürekli daha fazla temizlik ürünü kullanmak gerekir. Buna rağmen çamaşır ve bulaşıklardan istenilen sonuçlar alınamaz.

  • Kirecin çamaşırlara zararı da oldukça yüksek boyutlara ulaşabilir. Kireç nedeniyle sertleşen çamaşır dokularında beyaz lekeler oluşabilir ve benzer şekilde sert suyla yıkanan bulaşıklarda da renk değişimleri, solmalar meydana gelebilir. Diğer bir önemli problem ise kireç oranı yüksek su nedeniyle makine ve deterjanların görevini tam olarak yerine getirememesidir. Bu nedenle çamaşır ve bulaşıklarınız için hayal ettiğiniz temizliği sağlayamazsınız.Kireç önleyici toz, tablet ya da jel formundaki ürünler, ilk günden itibaren makinelerinizdeki suyun sertliğini ortadan kaldırarak aksamların kireçlenmesini önler ve böylece çok daha sorunsuz, uzun ömürlü bir performans sergilemelerine yardımcı olur. Türkiye gibi kireçli su probleminin yaygın olarak görüldüğü bir ülkede elektrikli aletlerden sağlığa, tekstil ürünlerinden tarıma kadar birçok alana zarar verebilen kirece karşı gerekli önlemleri alınmalı ve etkili ürünleri kullanmalısınız.

Kireç Nedeniyle Çamaşır Makinesi Bozulması Mümkün mü?

Kireçli suyun çamaşır makinelerine verdiği zarar ilk etapta mikroskobik boyutlarda olduğu için anlaşılması oldukça zordur. Ancak zaman içinde sadece rezistans değil sert suyun temas ettiği tüm makine aksamları kireçle kaplanmaya başlar. Bu sürecin sonunda tamamen kireçle kaplanan aksamlar sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getiremez ve makinelerin arızalanmasına sebep olur.

Aynı şekilde “Kireçli su kullandıkça makine ömrü kısalır mı?” sorusunun cevabı da benzer aşamalardan meydana gelir. Sert suyun zararlarını önlemek için çamaşır makinesi kireç önleyici gibi yardımcı ürünler kullanılmadığı sürece çamaşır makinenizin ömrü kısalabilir.