ÇAMAŞIR MAKİNESİ NASIL SEÇİLİR?

Çamaşır Makinesi Nasıl Seçilir

Lüks olmaktan çıkıp en temel gereksinimlerden birine dönüşen çamaşır makinesi, evlerin olmazsa olmazına dönüşeli çok oldu. Zira bugün bakıldığında çamaşır makinelerinin hem su ve elektrik tasarrufu sağladığı hem zamandan kazandırdığı hem de hayatı kolaylaştırdığı tartışılmaz bir gerçek. Hal böyle olunca kendiniz için en doğru çamaşır makinesini seçmek de kimi zaman güçleşebiliyor. Çünkü en iyi çamaşır makinesi sizin önceliklerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılayan bir model oluyor ve bu model kişiden kişiye değişiklik gösteriyor.

Kendinize uygun çamaşır makinesine karar verirken üzerinde durmanız gereken belli başlı kıstaslar neler olmalı, gelin birlikte bakalım.

Doğru çamaşır makinesi hangisi?

Çamaşır makinesi seçimi yaparken yeni nesil onlarca özellik arasında kafanız karışmasına izin vermemek gerekiyor. Bu nedenle de önceliklerinizi ve ihtiyaçlarınızı iyi belirlemelisiniz.

Günümüzde 5 kilo ile 12 kilo kapasite arasında farklılık gösteren çamaşır makineleri üretiliyor. Ortalama bir ile için ideal kapasite 8 kg oluyor. Ancak yalnız ya da çok daha kalabalık bir hanede yaşıyorsanız buna bağlı olarak kirli çamaşır miktarınız da değişim göstereceği için daha düşük kapasiteli ya da daha yüksek kapasiteli bir seçim yapmak gerekebilir. Bu durumda haftalık ne kadar çamaşır yıkadığınızı göz önünde bulundurarak bir tercihte bulunabilirsiniz.

Çamaşır makinesi alırken çok dikkat edilmese de uzun vadede kullanıcısının enerji tasarrufu sağlaması açısından oldukça önemli olan enerji sınıfına da değinmekte fayda var.  Çamaşır makineleri A+, A++ ve A+++ olmak üzere farklı enerji sınıflarına ayrılmış durumda. Bunlardan en yüksek tasarruflu olanı seçerseniz hem ev ekonominiz hem de çevre için çok daha faydalı bir tercihte bulunmuş olursunuz.

Gelelim yıkama programlarına... Günümüzde çamaşır makineleri her türlü soru ve soruna cevap verecek türden yıkama ayarlarıyla karşımıza çıkıyor. Bu sayede de kullanıcısı için büyük kolaylık sağlıyor. Bu noktada ilk bakmanız gereken şey kısa programlarda özel ayarlama imkanının da olup olmadığı. Yani 15 ya da 30 dakikalık programlar üzerinde kendi belirleyebileceğiniz kıstaslarda değişiklikler yapabiliyor musunuz? Diğer yandan her kumaş türünün farklı yıkama tekniklerinin olduğunu hatırlatmakta fayda var. Pamuklu, sentetik, ipek... Her biri için özel bir program olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. Aynı şekilde elde yıkama, hassas mod, ayrıca durulama gibi seçenekler de oldukça önemli.

Bir diğer nokta ise kurutma özelliği. Eğer gerekli alana sahip değilseniz kurutma özelliği olan bir makine işinizi kolaylaştırabilir. Ancak kurutma özellikli makineler biraz daha maliyetli olabiliyor. Bu noktada ayrıca kurutma makinesi almak da bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Ancak sizin için en iyi kurutmalı çamaşır makinesi mi yoksa tek başına bir kurutma makinesi mi, bu noktada tercih size kalıyor.

Çamaşır makinesi alırken dikkat etmek gereken bir diğer mesele ise ebatları. Evde yerleştirmeyi düşündüğünüz köşe ile uygun ölçülere sahip mi değil mi diye bakmadan alacağınız bir makine sonradan çok başınızı ağrıtabilir.

Çamaşır makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler

Çamaşır makinesi alırken ilk dikkat edilmesi gerekenlere değindik; ancak bunun yanı sıra hayatınızı kolaylaştıracak ve muhakkak bilgi sahibi olmanız gereken diğer detaylara da bakalım. Öncelikle makinenizde çift su girişi olması gerekiyor. Bu sayede sıcak su tesisattan alınıyor ve tasarruf edilebiliyor. İkinci nokta sıkma devri, çamaşırlar ne denli yüksek devirde sıkılabiliyorsa makineden de o kadar kuru çıkıyor. Kurutma makinesi sorununa da çözüm olabilecek bu detayı atlamamakta fayda var. En ideal sonucu 1000 ila 1200 devir arasında alabilirsiniz.

Makinenizin tamburunun hangi malzemeden yapıldığı da bu noktada önem taşıyan konulardan. Paslanmaz çelik malzeme dayanıklılık açısından bir adım önde.  Öte yandan son yıllarda daha çok gündeme gelmeye başlayan plastik malzeme ise hem gürültüyü önlemesi hem de maliyeti azaltması sebebiyle tercih edilebiliyor.

Çamaşır makinesi markaları arasında seçim yapmaya çalışırken şimdiye dek bahsettiğimiz bilgiler ışığında hareket etmek en doğru seçimi yapmak konusunda yardımcı olacaktır. Bunlar dışında rengi, ses düzeyi ve tasarımı gibi estetik detaylar da bir sonraki aşamada aklınızda bulması gerekiyor.

Size en uygun çamaşır makinesini bulduktan sonra ise çamaşır makinenizi iyi korumak ve bakımını düzenli şekilde yapmak gerekiyor. Bu noktada Calgon 4’ü 1 arada her zaman yanınızda. Güçlü formülü sayesinde kir, kireç ve kokularla savaşan Calgon makinenizin uzun yaşamasının da formülü oluyor.