ÇAMAŞIR MAKİNESİ REZİSTANS TEMİZLEME

Çamaşır Makinesi Rezistansı Nasıl Temizlenir

Herkes gibi siz de kıyafetlerinize zarar gelmemesi ve her zamanki canlılıklarını koruması için yıkama sırasında birçok ayrıntıya dikkat ediyor olabilirsiniz. En iyi deterjanı kullanmak, renklilerle beyazları ayırmak ve çamaşırları uygun programda yıkamak muhtemelen en temel püf noktalarınız, ancak iyi bir yıkama için bunların yeterli olmadığı anlar da var. Çünkü asıl görevi temizlik olan makineler de temizliğe ihtiyaç duyuyor ve bu temizliği es geçtiğiniz zamanlarda tahmininizden daha önemli sonuçlar doğurabiliyor. 

Uzun süreli kullanımlarda makinelerde bakteri birikimlerinin yanı sıra kireç oluşumu da gözleniyor. Özellikle kireçli suya sahip bölgelerde yaşıyorsanız bu sorunla sıkça karşılaşmanız yüksek bir ihtimal. Bu durum, makinenizin yıkama performansının düşmesine ve hatta bozulmasına yol açabiliyor.

Çamaşır makinesindeki kireçlenmelerin en önemlileri ise rezistansta yaşanıyor. Suyun ısınmasını sağlayan rezistanslar kireç tutarak hem elektrik tüketimini artırıyor hem de etkin bir yıkamanın önüne geçiyor. Peki çamaşır makinenizdeki rezistans kireç tuttuğunda ne yapmanız gerekiyor?

Rezitans temizliği nasıl yapılır?

Şebekeden alınan suyu ısıtarak yıkama için uygun sıcaklığa getiren rezistanslar kireçlenmelerin en sık görüldüğü parçaların başında geliyor. Kireçli sulardaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarının sebep olduğu bu durum suyu ısıtabilmek için daha fazla enerji harcanmasına neden oluyor. Hal böyle olunca çamaşır makinelerinde zamanla kalıcı hasarlar oluşması kaçınılmaz oluyor. 

Çamaşır makinesi rezistans değişimi gibi bir sorunla karşılaşmasın istemiyorsanız bu parçanın bakımını iyi yapmanız gerekiyor. Çamaşır makinesi rezistans değişimi fiyatı da göz önüne alındığında bu parçanın temizliği oldukça önemli. Rezistansta kireç oluşumunu önlemek için farklı çözümlere sahipsiniz ancak bu yöntemleri uygulamak bazı sorumlulukları da beraberinde getiriyor. 

Örneğin bir çamaşır makinesi rezistans sökme işleminin ardından sitrik asit veya asetik asit gibi maddelerle temizlenebilse de bu gibi kuvvetli aşındırıcıların makinedeki plastik parçaları deforme edeceğini bilmelisiniz. Bunun yerine çamaşır makinesi temizleme tableti kullanarak makinenizi riske girmeden bir noktaya kadar temizleyebilirsiniz. 

Eğer rezistansınızdaki kireçlenmeler için bir başka geçici çözüm arıyorsanız sirke de kullanabilirsiniz. Bir litre su ile iki su bardağı beyaz sirkeyi karıştırarak makinenizin tamburuna ve deterjan haznesine ekleyin ve makinenizi çalıştırın. Yüksek sıcaklıkta ve kısa programda yapacağınız bu yıkamanın ardından makinenizdeki kireçlenmenin azaldığını ve hatta kötü koku varsa bunların da yok olduğunu görebilirsiniz. 

Ancak bu tip bir formülü uygularken dikkatli olmakta fayda var. Sirke ve çamaşır suyu kullanımı eski makinelerde büyük riskler oluşturmasa da yeni nesil çamaşır makinelerinde paslanmalara yol açabiliyor. 

Eğer makinenizin garanti kapsamı dışında kalmasını istemiyorsanız daha güvenli ve etkili bir yöntem olan Calgon’u ilk yıkamadan itibaren tercih edebilirsiniz.

Calgon’la kireci önleyin!

Türkiye’deki 10 evden 9’unun sularının kireçli olduğu düşünüldüğünde bu durumdan kaçınmak neredeyse olanaksız. Bu noktada geriye bir tek kireçlenmeyi önleyen tedbirleri almak kalıyor. 

Calgon 4’ü 1 Arada Kireç Önleyiciyi düzenli bir şekilde kullanarak çamaşır makinenizdeki kirece sonsuza dek elveda diyebilirsiniz. 

4’ü 1 arada formülüyle sert suları yumuşatarak makinede kireç oluşumu önleyen Calgon ile rezistansınızda kireç birikimini önleyebilirsiniz.

Calgon kullanmak makine ömrünü artırdığı gibi deterjan kullanımında da önemli bir tasarruf sağlıyor. Calgon formülündeki aktifler sayesinde çamaşırların kirli suda yıkanmasına son vererek kirecin yanında kiri ve kokuyu da gideriyor. En iyi çamaşır makinesi kireç önleyicisi olarak bilinen Calgon 4’ü 1 Arada Kireç Önleyici Toz ve Calgon Calgon 4’ü 1 Arada Kireç Önleyici Tablet’i kullanabilirsiniz.

Çamaşır makinelerinde kireçli su kullanımının çamaşırları etkilediği kadar makinenizi de etkilediğini artık biliyorsunuz. Makinemin Ömrü ile çamaşır makinenizin gerçek yaşını öğrenip size özel hazırlanan indirim ve fırsatlardan yararlanabilirsiniz.