ÇAMAŞIR MAKİNESİ YÜRÜYORSA NE YAPMALIYIM?

Çamaşır Makinesi Neden Yürür

Çamaşır makineleriyle ilgili en sık karşılaşılan problemlerin başında aşırı sarsıntı ve hareket geliyor. İleri seviyelerde çamaşır makinesinin yürümesiyle sonuçlanan bu gibi arızalar, çamaşır makinesindeki bazı parçaların yıpranmasından kaynaklanıyor. 

Önden yüklemeli çamaşır makinelerinin tümünde, özellikle sıkma döngüsünde kazan hareketini azaltmak için amortisörler kullanılıyor. Makinenin iskeletine bağlanan ve şok emici özelliğe sahip bu amortisörler zamanla hasar görerek çamaşır makinelerinin aşırı titremesine sebep oluyor. Yürüyen çamaşır makinesi çözüme kavuşturulmadığı takdirde başka bileşenlere de zarar verebiliyor. Peki bu durumda ne yapmanız gerekiyor?

1. Sıkma döngüsünde çamaşırlarınızı kontrol edin.

Çamaşır makinesi sıkma döngüsünde sallanmaya başlarsa, makineyi durdurarak kıyafetlerin düzenini incelemekte fayda var. Sıkma döngüsü sırasında kazan içinde düzensiz bir şekilde yumak haline gelen kıyafetler makinenin sallanmasına neden olabilir. Kıyafetleri homojen bir şekilde dağıtarak makineyi tekrar çalıştırabilirsiniz. Eğer sorun hala devam ediyorsa makineye aşırı yükleme yapmış olabilirsiniz. Çamaşır makinesine kapasitenin üzerinde bir yükleme yaptığınızda kazan, ağırlığı düzensiz bir şekilde emerek amortisörlere zarar verebilir.

2. Fazla çamaşır yüklemeyin.

Çamaşırlarınızı yıkarken makineye düşük miktarda yükleme yapmanız gerekiyor. Siz farkında olmasanız da tamburu gereğinden fazla kıyafetle dolduruyor olabilirsiniz. Tamburu yalnızca yarısına kadar doldurarak çamaşırların hareket edebilmesi için gerekli alanı oluşturmalısınız. Ayrıca çamaşırları makineye yüklerken tamburun arkasına ve üstüne doğru iterek kapak yakınına bırakmaktan kaçının.

3. Ayakları kontrol edin.

Yanlış yapılan çamaşır makinesi ayak ayarı da aşırı sallantıya neden olabiliyor. Böyle bir durumda makinenin düz bir şekilde durduğundan emin olmak için makine çalışmıyorken el yordamıyla makinenin hareket edip etmediğini anlamanız gerekiyor. Çamaşır makinesi nasıl sabitlenir diye düşünüyorsanız makineyi zemin üzerine sabitlemek için ayak ayarlarını tekrar kontrol edebilir veya boşluk bulunan kısımlara kontrplak benzeri cisimlerle destek sağlayabilirsiniz. 

4. Nakliye cıvatalarını kontrol edin.

Çamaşır makineniz yeniyse problemin kaynağı çok daha farklı olabilir. Makinenin kapağını açarak tamburu sağa sola hareket ettirmeye çalışın. Tambur hiç hareket etmiyorsa teslimat veya kurulum sırasında çamaşır makinesi sabitleme aparatı, makine üzerinde unutulmuş olabilir. Taşınma sırasında kazanı sabitlemek için kullanılan bu aparat genellikle cıvatalar şeklinde makinenin arkasında yer alıyor. Bu cıvataları söktükten ve kazan hareketini normale döndürdükten sonra plastik tıpaları takmayı unutmayın.

Tüm çabalarınıza rağmen çamaşır makinesi çalışırken hala sallanıyorsa hasar gören amortisörleri değiştirmeniz gerekebilir. Modele bağlı olarak makinelerde 2, 4 veya 5 tane bulunabilen amortisörleri teknik servisten veya üreticiden sipariş edebilirsiniz. Ön ve üst panelin sökülerek erişilebildiği amortisörlerin değişimi için profesyonel bir yardıma ihtiyacınız olacak. 

Calgon’la çamaşırlarınızı kireçten uzak tutun!

Yanlış kullanım kaynaklı arızaların en çok görüldüğü elektronik eşyaların başında çamaşır makineleri geliyor. Çamaşır makinesinin aşırı titremesi ve hareket etmesi genellikle yanlış kullanımlar sonucu ortaya çıkıyor. Makinelerin sağlığı için yıkama sırasında yumuşak suların kullanılması da oldukça önemli. 

Türkiye’deki sular genellikle kireçli sulardan oluştuğu için yumuşak suya rastlamak pek mümkün değil. Bir başka yanlış kullanım kaynaklı makine arızasına sebebiyet vermemek adına çamaşır makinelerinde kireç önleyici kullanmakta fayda var. 

Makinenin çeşitli alanlarında biriken kireçler zamanla iç aksamda hasarlar meydana getirerek çamaşır makinesinin düşük performanslı ve yüksek elektrik tüketimine sahip bir şekilde çalışmasına neden oluyor. Calgon kireç önleyiciyi her yıkamada deterjanla birlikte kullanarak makine parçalarının uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayabilir; kiri, kireci ve kokuyu makineden uzak tutabilirsiniz. 

Calgon’u toz ve tablet olmak üzere iki şekilde kullanabilirsiniz. Calgon 4’ü 1 Arada Toz’u kullanırken deterjan gözüne orta sertlikte sular için 25g, yüksek sertlikte sular için ise 38g eklemeniz yeterli. Calgon 4’ü 1 Arada Tablet’i ise sıvı deterjan kullanıyorsanız tamburun içine atarak, toz deterjan kullanıyorsanız deterjan gözüne ekleyerek kullanabilirsiniz.