ÇAMAŞIR MAKİNESİ KOKUSU NASIL GİDER?

Kokunun Giderilmesi

Çamaşır makinesine atılan kıyafetlerin mis kokulu ve tertemiz bir şekilde çıkmasını kim istemez ki? Siz de böyle bir beklenti içindeyseniz, işlerin her zaman yolunda gitmeyeceğini bilmeniz gerekiyor. 

Pek çok faktöre bağlı olarak çamaşır makinelerinde zamanla kir ve bakteriler birikiyor. Bu biriken kir ve bakteriler de makinenizde kötü kokuların oluşmasına sebebiyet veriyor. Çamaşır makinesi koku problemi hakkında ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız gelin çamaşır makinesi kokusu nasıl geçer sorusunu birlikte cevaplandıralım. 

Makinenizde kötü kokuya neden olan faktörler

Çamaşır makinesi kokusu nasıl temizlenir sorusunun yanıtlarına geçmeden önce bu duruma neden olan faktörleri iyi anlamak gerekiyor. Böylece işin sadece koku problemi olmadığını, temelinde makinenizin temizlik ihtiyacının yattığını anlayabilirsiniz. 

Çamaşır makineleri her ne kadar yüksek sıcaklıklarda temizlik yapsa da kıyafetlerde bulunan bakteri ve mikropları tamamen öldürmekte yetersiz kalabiliyor. Makinede biriken bu bakteriler zamanla kötü kokulara yol açıyor. 

Makinedeki oluşan kokuların bir diğer sebebi de kireçli sular. Yüksek kireç oranına sahip bir bölgede yaşıyorsanız, ki Türkiye’de pek çok bölgenin sularının yüksek kireç oranına sahip olduğunu söylemek mümkün, makinenizde kötü kokuya rastlama ihtimaliniz oldukça yüksek. Keza sıvı deterjan kullanımı da söz konusu kokuların oluşmasında önemli bir faktör. Çünkü sıvı deterjanlardaki sabun bileşenleri kireçli sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarıyla birleşerek makinenin ulaşılamayan noktalarında kokuya neden olan kir birikimlerine neden olabiliyor. 

Çamaşır makinesinde kokuya neden olan bakteri birikintilerini yok etmenin birçok yolu var. Çamaşır suyu içeren deterjanlar kullanmak zamanla işe yarasa da daha kesin çözümlere ihtiyacınız olabilir. İşte bu noktada imdadınıza makinenizin dostu Calgon yetişiyor. 

Calgon’la makinenizde koku oluşumunu engelleyin!

İleride, çamaşır makinesinde yıkadığım çamaşırlarım kokuyor diye serzenişte bulunmak istemiyorsanız önleminizi en baştan alabilirsiniz. Çamaşır makinesinde oluşan kokular size kıyafetlerinizin iyi yıkanmadığını düşündürebilir. Bu sebeple koku oluşumunun en önemli nedenlerinden biri olan kireçli sulardan kurtulmanız gerekiyor. Calgon 4’ü 1 Arada Tablet kullanarak makinenizde kirecin neden olduğu kokulara sonsuza kadar elveda diyebilirsiniz. Calgon, 4’ü 1 Arada formülüyle hem kiri hem de kokuyu önleyerek çamaşırların temiz bir suda yıkanmasını sağlıyor. Size de tertemiz çamaşırların tadını çıkarmak kalıyor. 

Kötü kokuları engellemek için nelere dikkat edilmeli?

Makinenizdeki koku probleminin önüne geçtikten sonra geriye yapmanız gereken tek bir şey kalıyor: Bunun sürekliliğini sağlamak. Tekrar tekrar makine temizliği yapmak ya da benzer problemlerle karşılaşmak istemiyorsanız düzenli olarak Calgon kullanmaya özen göstermelisiniz. 

Ayrıca yüksek verimli bir deterjan kullanmayı da ihmal etmemelisiniz. Deterjan kullanırken dozaj talimatlarına uygun hareket etmekte fayda var. Daha çok köpüğün daha çok temizlik anlamına geldiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gereğinden fazla kullanılan deterjanlar daha fazla köpük oluşturarak kokmuş yaşam formlarının tutunabileceği daha fazla alan oluşturuyor. Eğer çamaşırlarınız güzel koksun istiyorsanız sıvı yumuşatıcılar yerine lavanta yağı gibi doğal kokuları tercih edebilirsiniz. 

Kokunun tekrar oluşmasını engellemek için yapılması gerekenlerden bir diğer şey de tamburun kuru tutulması. Tamburdaki nemlenmeyi yok etmek için her yıkamadan sonra makine kapağını bir süre açık bırakarak havalandırma yapabilirsiniz. Öte yandan makine kapağı etrafındaki lastik contaları temizlemek de oldukça önem arz ediyor. Yıkamadan sonra açığa çıkan kir birikintileri ve bakteri toplulukları lastik contanın arasında birikme eğiliminde olduğu için bu bölgeyi düzenli bir şekilde temizlemeniz gerekiyor. Beyaz sirkeye batırılmış bir bezle lastik conta arasındaki kir tabakalarını kolaylıkla silebilirsiniz. Son olarak çamaşır makinesi gideri kokusu ile ilgili bir problem yaşıyorsanız tahliye borusunda bir arıza veya kir artıkları söz konusu olabilir. Gider borusunu çıkardıktan sonra yıkayarak veya içindeki pislik birikintilerini temizleyerek buradan kaynaklı kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.