ÇAMAŞIR MAKİNESİNİN KAYIŞI NASIL TAKILIR?

Çamaşır Makinesinin Kayış Değişimi Nasıl Yapılır

Makinelerde çamaşırların yıkandığı kazan bölümü, ihtiyacı olan dairesel hareket için motorda üretilen güçten yararlanıyor ve bunu yaparken bir kasnak ve kayış düzeneğini kullanıyor. Çamaşır makinelerinde motor çalışıyor ve kazan dönmüyorsa, kazan ve motor arasındaki kayış yerinden çıkmış veya kopmuş olabilir. Öte yandan çamaşır makinesinde titreme gibi bir sorun gözleniyorsa, yine kayış gevşemiş ve görevini yerine getiremez hale gelmiş olabilir. 

Bu tür arızalar karşısında hazırlıklı olmak adına kayış yenileme işlemini bilmekte fayda var. Çamaşır makinesi kayışının nasıl takılacağına dair merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz. 

Çamaşır makinesi kazan kayışı nasıl takılır?

1. Makineyi hazırlayın.

Kayış değiştirme işlemine başlamadan önce ilk olarak çamaşır makinesini su ve güç kaynaklarından ayırmanız gerekiyor. Önden yüklemeli çamaşır makinelerinin hemen hepsinde kayış düzeneği makinenin arkasında yer alıyor. Bu sebeple makineyi rahatla çalışabileceğiniz bir pozisyona getirmelisiniz.

2. Arka paneli sökün.

Kayış ve kasnak arızası tamiri için makinenin arka panelini sökmeniz gerekiyor. Arka panelin üzerinde yer alan vidaları bir tornavida yardımıyla söktükten sonra kayış düzeneği üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Bazı çamaşır makinelerinde arka paneli çıkarmak için üst panelin de çıkarılması gerekiyor. Eğer böyle bir makineye sahipseniz iki kişiyle çalışmanız işinizi kolaylaştırabilir.

3. Problemi tespit edin.

Arka paneli açtıktan sonra karşınıza yerinden çıkmış veya parçalanmış bir kayış çıkabilir. Eğer kayış yerinden düşmüşse, üzerindeki dişleri ve kayışın diğer bölümlerini kontrol ederek hasarlı olup olmadığını kontrol edin. Kayış ideal gerginliğinde veya hasarsızsa problem kasnaktan ve bilyelerden kaynaklı olabilir. Böyle bir durumda yeni bir kayış takmak hiçbir işe yaramayacağı için yetkili servisi çağırmak gerekiyor. Kayışta bir kopma ve hasar gözlemliyorsanız makinenizin modeline uygun, orijinal bir kayışla yenisini takabilirsiniz.

4. Kayışı takın.

Eski kayışı attıktan sonra kayışın motor ve kasnak üzerinde sürtünme yaptığı bölgeleri kuru bir bezle temizlemeniz gerekebilir. Çünkü bu noktalarda biriken eski kayış parçaları tekrar kayış atmasına sebep olabilir. Kayışı önce motordaki kısma takarak daha sonra kasnak bölümüne oturtmanız gerekiyor. 

Motora bağladıktan sonra kasnak üzerinde kayışı yapabildiğiniz noktaya kadar gerdirmelisiniz. Kayışın kasnağa oturmayan bölümünü sağlıklı bir şekilde yerine takmak için kasnağı çevirerek kayışı yavaşça germelisiniz. Kasnağı birkaç tur daha döndürdükten sonra kayışın yerine tamamen oturmasını sağlayabilirsiniz.

Çamaşır makinesi kayışı neden kopar?

Çamaşır makinesinin kazan bölümü özellikle sıkma döngüsünde yüksek devirlerde dönüyor. Hal böyle olunca kasnak ve motor arasında bulunan kayışın olabildiğince gergin olması gerekiyor. Uzun yıllar boyunca kullanılmış bir kayış gerginliğini kaybederek esneyebiliyor ve kasnaktan çıkabiliyor. 

Öte yandan kalitesiz kayışlar zamanla aşınarak kopabiliyor. Kayışın yerinden çıkmasının bir diğer sebebi de kasnağın kırılması. Çamaşır makinesine atılmaması gereken büyük cisimler atıldığında veya aşırı yüklemeler yapıldığında kasnak kırılması meydana gelebiliyor. Kayış atmasının bir diğer sebebi de çamaşır makinesi kolonunda, yani kazanla kasnağın birleştiği yerde bulunan bilyelerin gevşemesi ve aşınması. Bilyelerde bir arıza meydana geldiğinde kazana bağlı olan kasnak yalpalayarak döndüğü için kayışın yerinden çıkmasına neden oluyor.

Calgon’la kazandaki kireçleri önleyin!

Çamaşır makinelerinde kusursuz bir temizlik için kazan bölümüne büyük iş düşüyor. Kazanın dönüşünü ayarlayan çamaşır makinesi kayışı bu nedenle çok önemli bir parça. Ancak kayışı değiştirdikten sonra her şeyin harika bir şekilde ilerleyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü kazanın temizliği ve bakımını yapmadan etkili bir performans beklemek mümkün değil. 

Özellikle kireçli suların kullanıldığı yerlerde kir, kireç ve deterjan artıkları kazan çevresinde birikerek suyun kirlenmesine ve kokmasına sebep oluyor. Aynı zamanda rezistansı da kireç tutan makineler suyu ısıtmak için daha fazla enerji harcıyor. 

Sert ve kireçli suların tüm dezavantajlarını bir kenara bırakarak çamaşırlarınızı temiz, makinenizi uzun ömürlü, faturalarınızı düşük tutmak için Calgon kireç önleyici kullanabilirsiniz. Calgon 4’ü 1 Arada Toz veya Calgon 4'ü 1 Arada Tablet kullanarak sudaki kireci önleyebilir, düzenli kullanımda çamaşır makinesindeki kir, kireç ve kokunun önüne geçebilirsiniz.