ÇAMAŞIR MAKİNESİNİN KİRECİ NASIL TEMİZLENİR?

Çamaşır Makinesinin Kireci Nasıl Temizlenir

Kireç oluşumu çamaşır makinelerinde en sık rastlanan problemlerden biri. Yüksek oranda magnezyum ve kalsiyum iyonlarına sahip sert sulardan kaynaklanan kireçler hem çamaşır makinelerine hem de kıyafetlere zarar veriyor. Örneğin kireç tutmuş bir rezistans, suyu ısıtabilmek için daha fazla enerji tüketerek kabarık elektrik faturalarına neden oluyor. Dahası elektronik arızaları da beraberinde getiriyor. 

Kireçli sular ayrıca kıyafetlerin hassas dokularına nüfuz ederek daha sert ve soluk bir görünüme neden oluyor. Makinenizin kullanım ömrünü uzatmak ve kıyafetlerinizin ilk günkü güzelliğini korumak için kireçten tamamen arındırılmış bir makine kullanmanız gerekiyor. Peki, makinelerdeki kireç oluşumunu önlemek için ne yapmak gerekiyor?

Rezistans ve kazan temizliğine dikkat!

Çamaşır makinesi kireci sadece rezistansta biriktiriyor diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sert suyun temas ettiği her makine parçasında kireç oluşumu gözlemek mümkün. Rezistans haricinde kazanda da yoğun kireç birikimi oluşuyor. 

Kazandaki kireci temizlemek için farklı çözüm yöntemleri mevcut. Günümüzde çoğu çamaşır makinesi kazan temizleme programına sahip olduğu için bu bakım işlemini gerçekleştirmek eskisinden daha basit. Bulaşık tabletiyle çamaşır makinesi temizleme işlemi en yaygın uygulamaların başında geliyor. Fakat bu uygulamanın faydaları olabileceği kadar zararları olabileceğini de unutmamak lazım.

Çamaşır makinesi temizleme doğal yöntemlerle de yapılabilir. Evde hazırlayacağınız basit bir karışımla farklı bir temizlik formülü elde edebilirsiniz. Bunun için yarım su bardağı karbonatı ve yarım litre beyaz sirkeyi karıştırarak makinenizin deterjan haznesine boşaltmanız ve makineyi çalıştırmanız yeterli. Karbonat ve sirke karışımıyla çamaşır makinelerindeki bakteri ve küf oluşumunu da engelleyebilirsiniz ancak makinenizde kullandığınız bu ürünlerin bu amaçla üretilmediğini unutmamalısınız.

Kazan temizleme işlemini tamamladıktan sonra gözle görülür bir değişim hissetmiyorsanız makinedeki rezistansın da kireçten arındırılması gerekebilir. Suyu ısıtmaya yarayan ve suyla doğrudan temas eden rezistansları temizlemek için farklı çözüm yöntemleri mevcut. Bunlardan biri rezistansın sökülerek sitrik veya asetik asit gibi tehlikeli kimyasallar yardımıyla yapılıyor. Bu tip kuvvetli aşındırıcılar başlangıçta fark edilir bir temizlik sağlasa da çamaşır makinesindeki plastik parçaları deforme edebilir. 

Rezistans temizliği için kazan temizliğinde olduğu gibi bulaşık tableti kullanmak da farklı bir çözüm yöntemi olabilir. Ancak bu amaçla üretilmemiş olan bulaşık tabletlerinin yoğun kireç birikimine maruz kalmış rezistansları etkili bir şekilde temizlemesini beklemek pek mümkün değil. 

Doğal yollarla çamaşır makinesi rezistansı temizliği nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, evde hazırlayacağınız sirke ve limon suyu karışımını kullanabilirsiniz. Limon suyu ile tepkimeye girerek aşındırıcı bir özellik kazanan sirke makinenin rezistansındaki kireçleri çözmekte oldukça maharetli. Ancak asidik yapıya sahip olan bu karışım da makinede önemli sonuçlar doğuracak deformasyonlara sebep olabilir. 

Özetle kazan ve rezistanstaki kireci yok etmek için uygulanan bu ev yapımı formülleri denemek birtakım sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Eğer gözden çıkarabileceğiniz kadar eski bir makineye sahip değilseniz bu gibi geleneksel yöntemleri kullanmak yerine profesyonel bir şekilde sadece bu amaç için üretilen Calgon kireç önleyiciyi kullanarak en baştan kireç oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Calgon kullanın, kireci önleyin!

Her ne kadar kötü bir ikili olsalar da çamaşır makinesi ve kireç kelimelerini birbirinden ayrı düşünmek pek mümkün değil. Çünkü Türkiye’deki suların %83’ü kireç oluşumuna neden olan sert sulardan oluşuyor. Özenle seçtiğiniz kıyafetlerin ilk günkü güzelliklerini korumak, çamaşır makinenizi uzun ömürlü kılmak ve enerji tasarrufu yapmak için rezistans ve tambur gibi makinenin en hayati parçalarında oluşan kireçleri temizlemeniz gerekiyor.

Daha pratik ve etkili bir yöntem arıyorsanız, Calgon’un tablet formundaki kireç önleyicisi ile en etkili sonucu alabilirsiniz. Her yıkamada bir tablet Calgon 4’ü 1 Arada Kireç Önleyici Tablet ya da Calgon 4’ü 1 Arada Kireç Önleyici Toz kullanarak fazla deterjan kullanımına gerek kalmadan hem tasarruf edebilir hem de tortu ve kireç oluşumunun önüne geçebilirsiniz. 

Artık kirecin çamaşır makinesine verdiği zararları biliyorsunuz peki makinenizin gerçek yaşını da öğrenmek ister misiniz? Makinemin Ömrü ile sadece birkaç soruya yanıt vererek makinenizin gerçek yaşını öğrenebilir, size özel hazırlanan indirim ve fırsatlardan yararlanabilirsiniz.