EN İYİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ HANGİSİ?

En İyi Çamaşır Makinesi Hangisi

Hassas çarşaflarınızı, dantelli kıyafetlerinizi veya ipek kumaşlarınızı emanet ettiğiniz çamaşır makineleri, beyaz eşyalar arasında belki de en önemlisi. Dolayısıyla çamaşır makinesi seçimi yapmak oldukça zor bir karara dönüşebiliyor. 

En iyi çamaşır makinesi tavsiyeleri veya çamaşır makinesi yorumları okuyarak sizin için en iyi çamaşır makinesini bulmak her zaman mümkün değil. Bu durumda en iyi çamaşır makinesi markası hangisi diye sormak yerine ihtiyaçlarınızı belirlemeniz ve buna en uygun makineyi almanız gerekiyor. Evinizde kaç kişinin yaşadığı, çamaşırlarınızı ne sıklıkla yıkadığınız ve makineyi koyacağınız yer gibi detaylar en iyi çamaşır makinesini ararken en büyük destekçiniz oluyor. 

En iyi çamaşır makinesi için püf noktalar

Çamaşır makinesi markaları eskisinden daha gelişmiş ürünler üretiyor. Makinelerdeki çeşitlilik arttıkça da karar vermek bir hayli zorlaşıyor. Bir zamanlar çift su girişli çamaşır makineleri kullanılıyorken, yeni model çamaşır makineleri kendi su ısıtma sistemlerine sahip. Çamaşır makinelerinde çeşitliliğe neden olan bu farklılıkların ne anlama geldiğini öğrenerek sizin için en iyi çamaşır makinesini bulabilirsiniz.

  • Kazan kapasitesi

Kilogram ile belirlenen kazan kapasiteleri, 5 ila 17 kg arasında değişebiliyor. Makine seçerken ihtiyaçlarınıza uygun davranmanızda fayda var. Çünkü çamaşır makineleri çalışırken elektrik ve su tüketimini kazan boyutuna göre yapıyor. Yani tek başına yaşayan birinin 12 kg kapasiteye sahip bir çamaşır makinesi kullanması pek mantıklı olmayabilir. Evinizde az, ancak sık sık çamaşır yıkanıyorsa orta ve küçük kapasiteli bir çamaşır makinesi hem satın alırken hem de kullanırken daha ekonomik bir seçim olacaktır.

  • Sıkma döngüsü

Sıkma döngüsü, yıkamanın ardından çamaşırlardaki ıslaklığın giderilmesi için kullanılan bir çamaşır makinesi programı. Çamaşırlardaki fazla sular sıkılırken tamburun dönüş hızından yararlanılıyor. Devir sayısı olarak da bilinen sıkma döngüsü hızı çamaşır makinesinin bir dakikada kaç kez döndüğünü temsil ediyor. Makinelerdeki devir sayısı genellikle 800 ila 1600 arasında değişiyor. 

İlk bakışta yüksek devirli bir çamaşır makinesinin daha iyi olduğunu düşünebilirsiniz; ancak dikkat etmeniz gereken birkaç detay daha var. Özellikle hassas çamaşırlar yüksek devirlerde sıkıldığında yıpranma meydana gelebiliyor. Hızlı dönen bir makinenin daha fazla elektrik tüketeceğini de belirtmekte fayda var.

  • Enerji sınıfı

Kimi zaman saatlerce çalışan çamaşır makinelerinde enerji ve su tüketiminin düşük olması kullanıcılar için oldukça önemli bir konu. Çamaşır makinelerindeki enerji sınıfları, en iyiden en kötüye doğru A+++, A++, A+, A, B, C, D şeklinde sıralanıyor. Enerji sınıfları belirlenirken yıllık tüketimler 40 derece pamuklu ve 60 derece pamuklu programlarına göre hesaplanıyor. Çünkü bunlar, en çok kullanılan yıkama programları. Bütçenize göre en yüksek enerji sınıfına sahip bir çamaşır makinesiyle senelerce ekonomik bir temizlik performansından faydalanabilirsiniz.

  • Çamaşır makinesi yıkama programları

Yeni bir çamaşır makinesi satın alırken yıkama programlarını göz önünde bulundurmanızda yarar var. Her kumaş aynı sıcaklıkta ve yoğunlukta yıkanmadığı için hassas kumaşlarınız için elde yıkama programına sahip bir çamaşır makinesi almanız gerekiyor. Çok kirlenmeyen günlük kıyafetlere veya hızlıca yıkanması gereken iş kıyafetlerine sahipseniz hızlı programı olan çamaşır makineleri ilk tercihiniz olabilir.

Calgon’la çamaşır makineniz hep en iyi kalsın!

İhtiyaçlarınıza en uygun çamaşır makinesini seçtikten sonra düşük enerji tüketimini ve kaliteli yıkama performansını kalıcı kılmak için Calgon kireç önleyici kullanabilirsiniz. Çamaşırları yıkamak için kireçli su kullanan makinelerde zamanla kir, kireç ve deterjan birikimi oluşuyor. Özellikle rezistansın kireçlenmesi suyu ısıtmak için daha fazla enerji tüketileceği anlamına geliyor. 

Filtrelerde, borularda ve kazanın altında biriken kireç ve deterjan kalıntıları çamaşırların iyi bir şekilde temizlenmesini engelliyor. Calgon 4’ü 1 Arada Toz ve Calgon 4'ü 1 Arada Tablet ürünlerini kullanın, çamaşır makineniz hep en iyisi olarak kalsın!