BEYAZLAR KAÇ DERECEDE YIKANIR?

Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır

Beyazların ilk günkü beyazlığını ve parlaklığını korumasının ne denli hassas bir mesele olduğunu hepimiz biliyoruz. En ufak lekeyi bile görmezden gelemeyeceğiniz, kir gösterme konusunda çok daha baskın olan beyaz kumaşlar, aynı zamanda grileşme ya da sararma gibi sebeplerle de ekstra özen istiyor. Bu noktada beyaz çamaşırlarınızı kaç derecede ve hangi programda yıkadığınız da otomatik olarak önem kazanıyor.

Diğer yandan beyazların temiz ve bakımlı görünmesi, yıkama rutininiz kadar çamaşır makinenizin kondisyonuyla da alakalı bir durum. Çünkü tüm fonksiyonlarını yerine getiremeyen bir çamaşır makinesi, içinde biriken kir ve kireç tortuları sebebiyle kıyafetlerinizde lekelere sebep olabiliyor. Dahası yine aynı sebeplerden dolayı makinenizde oluşan kötü kokular yıkadığınız çamaşırlara sinerek temizlik hissini yok ediyor. Dolayısıyla beyazlarınızın temizliği için makinenizin de temiz olması gerekiyor. Bu noktada ise imdadınıza Calgon yetişiyor.

Şimdi gelin, sakız gibi beyaz çamaşırlara sahip olmak için dikkat etmeniz gereken püf noktalarını birlikte inceleyelim.

Beyazları nasıl yıkarsınız?

Söz konusu beyaz kumaşların yıkanması olduğunda dikkat etmeniz gereken ilk ve belki de en önemli kural, beyazları sadece beyazlarla yıkamak olmalı. Pek çok kişi beyazları canlı renklerden uzak tutsa da gri, bej gibi daha yumuşak renklerle birlikte yıkama hatasına düşebiliyor. “Düşük sıcaklıklarda bir şey olmaz” demeyin ve bu hataya düşmeyin. Çünkü bu yıkamalar, zamanla beyazlarınızda grileşmelere neden olabiliyor.

Öte yandan beyaz kumaşlar, lekeler konusunda daha inatçı olduğu için daha yüksek sıcaklıklarda yıkanmaları gerekebiliyor. Bu noktada net bir sıcaklık derecesi vermek zor. Nitekim her kumaşın kendine has yıkama teknikleri bulunuyor. Fakat dayanıklı kumaşlar için ortalama bir değer vermek gerekirse; genelde 60 derecede yıkandığı söylenebilir. İpek ya da yünlü gibi daha hassas kumaşları ise maksimum 30 derecede yıkamanız gerekiyor. Siz yine de kıyafetinizi yıkamadan evvel içindeki yıkama talimatlarının bulunduğu etiketi mutlaka okuyun.

Beyazlar pamuklu programda mı yıkanır ya da beyazlar sentetikte mi pamuklu da mı yıkanır gibi sorular bu konuda sıkça gündeme gelen sorular arasında. Bu soruların sorulmasının sebeplerinden birisi sentetik kumaşların genelde yüksek sıcaklık ayarında yıkanmasından kaynaklanıyor. Aynı şey pamuklular için de geçerli. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi; bu noktada en sağlıklı bilgiyi çamaşırlarınızın üzerindeki yıkama talimatları veriyor.

Gelelim siyah beyaz kıyafetler nasıl yıkanır meselesine... Siyah ve beyaz renklerin aynı kıyafette kullanıldığı çamaşırları yıkamak, sadece beyaz ya da sadece siyah kıyafetleri yıkamaktan çok daha zor. Bu noktada yapmanız gereken siyahın beyaz üzerine akmaması ve beyazın grileşmemesi için hassas yıkama ayarını seçmek ve düşük sıcaklıkta yıkamak olmalı.

Beyazları yıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Beyaz kıyafetleri tertemiz tutmak çok kolay bir iş değil, kabul. Ancak yine de bu konuda belli başlı püf noktalarını uyguladığınız takdirde istediğiniz sonuca ulaşmak sandığınızdan çok daha kolay. Öncelikle beyaz kıyafetiniz lekelendiğinde erken müdahale etmek gerekiyor. Yukarıda verdiğimiz püf noktalarına da dikkat ederseniz, beyazlarınız çok daha uzun süre parlaklığını koruyabiliyor.

Diğer yandan yıkamakta olduğunuz çamaşırın yıkama derecesi ve yıkama talimatlarına uymak kadar önemli bir şey daha var ki o da çamaşır makinenizin durumu. Çamaşır makinesinin ömrünü uzatmak, aynı zamanda verimli şekilde çalışmasını sağlamak herkesin üzerinde durması gereken bir konu. Nitekim bu sayede hem daha temiz çamaşırlara sahip olabilir hem de ev ekonomisine katkıda bulabilirsiniz.

Calgon 4’ü 1 arada sahip olduğu güçlü formülü sayesinde makinenizde oluşan kirin, pasın, kireçlenmenin ve bu nedenlerden kaynaklanan kötü kokuların önüne geçiyor. Böylece makinenizin çok daha düzgün çalışmasına destek olarak beyazlarınızı yıkarken ekstra verim sağlıyor.