ÇAMAŞIR NASIL ASILIR?

Çamaşır Asma ve Kurutma Yöntemleri

Kurutma makinelerinin giderek yaygınlaştığı bir dünyada çamaşır asmak eski bir moda veya zahmetli bir iş gibi görünebilir. Ancak çamaşırları asarak kurutmak eski olduğu kadar da etkili bir yöntem. Çünkü çamaşırların doğal hava akışından ve güneşin ısısından yararlanılarak kurutulması dokuların zarar görmesini engelliyor. 

Kulağa basit gelse de çamaşır asmanın da püf noktaları var. Çamaşırlar doğru şekilde asılmadığı takdirde esneme yapabiliyor, kırışabiliyor ve solabiliyor. 

Çamaşır asmanın püf noktaları

İster kapalı ister açık alanda olsun, giysilerinizin yıkama sonrasında daha iyi görünmesini sağlamak ve kırışıklığı azaltmak için hangi çamaşırın ne şekilde asılması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. İşte balkona çamaşır nasıl asılır sorusunun cevapları:

  • Giysilerinizi makineden çıkardıktan sonra hızlı bir şekilde çırpmanız kırışıklıkları ve tozlanmaları gidermenize yardımcı olabilir. Bu sayede çamaşırların katlanmasını önleyerek daha çabuk kurumalarını da sağlayabilirsiniz.
  • Çamaşırlarınızı güneşte kurutuyorsanız solmaların önüne geçmek için özellikle koyu renkli giysileri ters çevirmenizde fayda var. Siyah gömlek ve pantolonları ters çevirerek asıp kurumalarına izin verdikten sonra güneşten uzaklaştırmalısınız. Beyaz giysileri koyu renkli olanların önüne asarak güneşin ağartıcı özelliğini beyazlarınız üzerinde kullanabilirsiniz. 
  • Çamaşır ipe nasıl asılır diye düşünüyorsanız bunun birçok cevabı var. Örneğin büyük alan kaplayan ve geç kuruyan havlu, çarşaf gibi kumaşları katlayarak ve gerdirerek asmanız gerekiyor. Bu sayede yüzey alanını artırarak daha kolay kurumalarını sağlayabilirsiniz. 
  • Havluları ipe asarken ters uçları birbirine değecek şekilde katlamak yerine bir ucundan hafifçe kıvırarak asmanız gerekiyor. Böylelikle çok yer kaplamayan küçük havluların daha hızlı kurumasını sağlayabilirsiniz. 
  • Mandal kullanımından tasarruf etmek için yan yana gelmiş kıyafetleri tek bir mandalda birleştirerek ipe tutturabilirsiniz.
  • Çamaşır kuruturken en çok karşılaşılan problemlerin başında tişört sarkmaları geliyor. Tişörtleri omuz kısmından asmak yerine alt tarafından hafifçe katlayıp gerdirerek asarsanız sarkmaları önleyebilirsiniz.
  • Pantolonları daha kısa sürede kurutmak için paçalarından katlayarak asmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle daha ağır olan bel kısmı aşağı gelerek pantolonun düz ve hızlı bir şekilde kurumasını sağlıyor.
  • Genellikle iplerde yer kaplayarak sorun çıkaran çorapları asarken çiftler halinde ayak ucu kısımlarından mandala tutturabilirsiniz. Alandan tasarruf etmek için iki çorabı bir mandala tutturmak iyi bir çözüm olabilir. 

Evde çamaşır kuruturken dikkat edilmesi gerekenler

Çamaşırların yıkandıktan sonra hızlıca kuruması için hava dolaşımına maruz kalması gerekiyor. Böylece nemini kaybederek kuruyan çamaşırları evin içinde asmak kimi zaman problem olabiliyor. Çamaşırları dolaplarda veya diğer kapalı alanlarda kurutmaktan kaçınarak bu problemin önüne geçebilirsiniz. Hızlı bir kuruma için çamaşırlarınızı pencerenin yanına asabileceğiniz gibi kalorifer peteklerinin veya çalışan bir fanın yanına da koyabilirsiniz. Çünkü nemli çamaşırlar ısıya maruz kaldıkları sürece daha hızlı kuruyor. 

Kazak gibi hassas dokulara sahip kumaşların kurutulması sırasında ekstra özen göstermeniz gerekiyor. Bu çamaşırları katlayarak asmak yerine temiz bir zeminin veya kuru bir havlunun üzerine sererek kurutabilirsiniz. 

Evin içinde çamaşır asmak için yeterli alanınız yoksa yaratıcı çözümlerle bu sorunun üstesinden gelmeniz mümkün. Kapı aralarına monte edilebilen çubuklar, kalorifer peteklerine asılan kurutma telleri veya banyodaki kurutma peteği alternatif olarak kullanılabilir. Çarşaf veya battaniye gibi büyük yer kaplayan çamaşırları kapılara asarak da kurutabilirsiniz.

Yumuşak ve temiz çamaşırlar için Calgon!

Çamaşır asmanın püf noktalarına hâkim olarak birçok sorunu çözebilirsiniz. Ancak çamaşır kurutmak kadar yıkamak da dikkat gerektiren bir iş. Makineden çıkan çamaşırlarınızın cildinizde sertlik hissi uyandırdığını veya iyi temizlenmediğini düşünüyorsanız kireçli veya sert suya sahip olabilirsiniz. Kireçli sular çamaşırların dokusuna zarar verdiği gibi kir, koku ve bakteri birikimine neden olarak makine parçalarına da zarar verebiliyor. 

Çamaşırlarınızı kireçli suda yıkamak istemiyorsanız Calgon’un 4’ü 1 arada formülünden faydalanarak sert suların yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Calgon 4’ü 1 Arada Toz veya Calgon 4'ü 1 Arada Tablet kullanarak hem makinenizin ömrünü uzatabilir hem de çamaşırlarınızın yumuşak suda yıkanmasını sağlayabilirsiniz.