ÇAMAŞIR MAKİNESİ YIKAMA PROGRAMLARI NELERDİR?

Çamaşır Makinesinin Yıkama Programları Nelerdir

Çamaşır yıkamanın eskisinden daha karmaşık bir hal aldığı artık herkesçe kabul ediliyor. Moda ve tasarım dünyasındaki gelişmeler çamaşır yıkama alışkanlıklarında da bazı değişiklikleri beraberinde getiriyor. Yeni kumaş türleri ya da hassas yıkamaya muhtaç tasarımlar diğerlerinden daha farklı bir temizliğe ve bakıma ihtiyaç duyuyor. Her kumaş her sıcaklıkta yıkanmayacağı için çamaşır makinesi alırken en çok dikkat edilen özelliklerin başında yıkama programları geliyor. Kıyafetleriniz her zamanki gibi canlı kalsın, perdeleriniz ilk günkü gibi bembeyaz olsun ve ipek kumaşlarınız zarar görmesin istiyorsanız çamaşır yıkarken hangi programı kullanacağınızı iyi bilmeniz gerekiyor.

Hassas programlar

Makinede çamaşır yıkarken daralma ya da yıpranma gibi sorunlarla karşılaşmış olmanız muhtemel. Hemen herkesin başına gelen bu can sıkıcı tecrübeler genellikle uygun olmayan yıkama programlarından kaynaklanıyor. İpek, dantel, yünlü gibi kumaşların diğer kumaşlara göre daha narin olduğu konusunda herkes hemfikir. Bu tip kumaşları yıkarken diğerlerine göre daha hassas bir yıkama süreci gerekiyor.

Eskiden hassas kumaşların temizliği yapılırken elde yıkama öneriliyordu. Ancak çoğu çamaşır makinesi elde yıkama programı sayesinde bu zahmeti ortadan kaldırdı. Dolayısıyla elde yıkama gerektiren kumaşlarınızı rahatlıkla bu programlarda yıkayabilirsiniz. Öyle ki narin kumaşları elde yıkamak, bu programlarda yıkamaktan daha yıpratıcı olabiliyor. Dolayısıyla işi riske atmadan makinelerinizin elde yıkama programlarını tercih etmeniz gerekiyor.

Öte yandan düşük sıcaklık ve minimum devirde çalışan hassas yıkama programları da sıkça kullanılıyor. Narin kumaşların daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız kullandığınız çamaşır makinesi hassas yıkama programı en büyük yardımcınız oluyor.

Temizliğine titizlikle yaklaşılması gereken kumaşlardan bir diğerini de perdeler oluşturuyor. Perdeler hem fonksiyonel hem de dekoratif olması sebebiyle evlerin en önemli aksesuarlarından biri. Hal böyle olunca eşyalarla uyumlu temiz perdelere sahip olmak için yıkama işlemine dikkatle yaklaşılması gerekiyor. Özellikle tül perdelerin yıpranmasını önlemek için düşük devirli yıkamalar yapmanız öneriliyor. Her çamaşır makinesi perde yıkama programı şeklinde spesifik bir kategoriye sahip olmasa da perdeler için önerilen yıkama programları mutlaka bulunuyor.

Hızlı yıkama programları

Bir çamaşır makinesinden beklentiniz zorlu lekelerin yok edilmesi ya da hassas kumaşların titizlikle yıkanması olabilir. Ancak yoğun bir iş temposuna sahipseniz, hızlı yıkama özelliğini de es geçmemelisiniz. Birçok çamaşır makinesi hızlı yıkama programlarına sahip. Bu programlar sayesinde çamaşırlarınızı 15-30 dakika gibi kısa bir sürede yıkamak mümkün. Öte yandan bir hatırlatma yapmakta fayda var: Hızlı yıkama programları popüler bir seçenek olsa da kapsamlı bir temizlik vadetmiyor. Zorlu lekelere sahip çamaşırlarınızı başka programlarda yıkamanız gerekiyor.

Birçok makine sentetik ve pamuklu kumaşları da ayrı şekilde yıkamaya olanak tanıyor. Kumaşlarınızın karakterini anlamak onların en iyi şekilde temizlenmesini sağlayacağı için pamuklu ve sentetik kumaşlarınızı ayrı ayrı yıkamanız gerekiyor. Pamuklu programlar daha yüksek sıcaklıklarda yıkama yaparken, sentetikler 40 derece civarında yıkanıyor. Bu da sentetik malzemelerin daha hassas olmalarından kaynaklanıyor. Sentetik programda çamaşırların daha az zarar görmesi için sıkma işlemi de daha düşük seviyede tutuluyor.

Calgon’la makineniz güvende!

Çamaşırlarınızı doğru programda yıkayarak tüm sorunların çözüleceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çamaşır makineleri kireç oluşumu ve kir birikimi gibi sorunlarla sık sık karşılaşıyor. Türkiye’deki suların yüzde 83’ünün kireçli olduğu düşünüldüğünde makinenizin sağlığına dikkat etmek kusursuz ve temiz çamaşırlar için birincil gereklilik haline geliyor.

4’ü 1 arada özelliğe sahip Calgon Ultra Konsantre Toz ve Calgon Tablet ile makinenizde kireç, pas oluşumunu ve kir birikimini önleyebilirsiniz.