ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE KAZ TÜYÜ YASTIK VE PAMUK YASTIK NASIL YIKANIR?

Kaz Tüyü ve Pamuk Yastık Yıkama Önerileri

Çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı düzenli olarak yıkama alışkanlığına sahip olsanız da yastık ve minderlerinize pek dikkat etmiyor olabilirsiniz. Ancak yastıkların da yılda en az iki kez iyi bir şekilde temizlenmeleri gerekiyor. Zamanla sertleşen yastıkların içinde terlemeden dolayı koku ve bakteri oluşumu görülebiliyor. Toz, ter ve yağ partiküllerini biriktiren yastıklar temizlenmediği takdirde sararıp konforsuz bir hale bürünüyor. 

Daha sağlıklı ve hijyenik bir uyku uyumak için yastık temizliği yapmayı düşünüyor, ancak ne yapacağınızı bilmiyorsanız; tüm ayrıntıları bu yazıda bulabilirsiniz. 

Yastık nasıl yıkanır?

Kaliteli bir uyku için olmazsa olmazların başında gelen yastıkların temizliğinde göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör var. Çok sayıda çeşidi bulunan yastıkların yıkama koşulları da birbirinden farklı. Kimileri yalnızca elde yıkanabilirken kimileri makinede de yıkanabiliyor. 

Örneğin visco yastıklar elde yıkamak için uygun bir yapıya sahip değil. Elyaf ve silikon gibi yastıklar ise makinede kolaylıkla yıkanabiliyor. Kaz tüyü ve pamuk yastıklar ise hem elde hem makinede yıkanabilme özelliğine sahip. Ancak diğer yastıklar gibi bunlar da hassas bir yıkama programı gerektiriyor. 

Konforu ve hafifliğinden dolayı sıklıkla tercih edilen kaz tüyü yastıklar ideal sıcaklığı korumak ve bakterileri engellemek gibi avantajlara sahip. Bu avantajları sağlarken hassas bir bakım gerektiren kaz tüyü yastıkların kuru temizlemeyle yıkanması öneriliyor. Eğer makinede yıkamayı düşünüyorsanız düşük sıcaklıkta ve hassas yıkama programında da yıkayabilirsiniz. Yıkama sırasında toz deterjan yerine sıvı deterjan kullandığınızdan emin olmanız gerekiyor. Çünkü toz deterjan birikintileri yastığın içinde tortulanarak alerji oluşumuna neden olabiliyor. Kurutma için de makineyi kullanmak yerine doğal yollarla kurutmayı tercih etmenizde yarar var. 

Sıradan yastıklara nazaran daha rahat ve keyifli bir uyku sunan pamuk yastıklar içeriğindeki doğal malzeme sayesinde anti alerjen özelliğe sahip. Bu nedenle sıklıkla tercih ediliyor. Pamuk yastıklar elde yıkanırken genellikle eski bir yöntem kullanılıyor. Bu yöntemde yastığın içindeki pamuk çıkarılarak ayrı bir şekilde yıkanıyor ve kurutuluyor. Ancak çamaşır makineleri yastık temizliği için daha pratik olduğu için bu yöntem günümüzde çok az tercih ediliyor. 

Pamuk yastığınızı makinede yıkamayı düşünüyorsanız kaz tüyünde olduğu gibi düşük sıcaklık ve hassas yıkama programını tercih etmeniz gerekiyor. Yıkama, durulama ve sıkmanın ardından yastığı doğrudan güneş almayan bir noktada doğal yollarla kurutmalısınız. Yastığı iyice kuruduğundan emin olmadan ıslak bir şekilde kullanmamanız gerekiyor. Çünkü ıslak bir şekilde kullanılan yastıklar bakteri oluşumuna daha müsait oluyor.

Yastık yıkarken dikkat edilmesi gerekenler

  • Yastıkları yıkamadan önce kılıfları çıkarmanız gerekiyor. Yastık kılıflarını ayrı bir şekilde yıkamalısınız.
  • Yıkama için yeterli alan açmak adına makineye ikiden fazla yastık koyulmaması gerekiyor.
  • Yastık içinde topaklanmayı önlemek için makinenin yeteri kadar büyük olduğundan emin olmalısınız. Çünkü yastıkların sağlıklı bir şekilde temizlenebilmesi için içinden su akışı sağlanabilmeli.
  • Kullanılan deterjanın sıvı olması ve ağartıcı içermemesi gerekiyor.

Yumuşak yastıklar için Calgon kullanın!

Yastıklarınız eski rahatlığını kaybetmesin ve temiz bir şekilde yıkansın istiyorsanız yıkama talimatlarından fazlasına ihtiyacınız olabilir. Çünkü kusursuz bir temizlik kullanılan deterjana ve makineye bağlı olduğu gibi çamaşırların yıkandığı suya da bağlı. 

Sürekli olarak kireçli suların kullanıldığı makineler zamanla kir, koku ve bakteri oluşumuna sebep oluyor. Makinenin çeşitli bölgelerinde biriken bu maddeler makineye zarar verdiği gibi etkin bir yıkama performansının da önüne geçiyor. 

Hassas çamaşırlarınız en iyi şekilde yıkansın ve makineniz uzun yaşasın istiyorsanız, Calgon kireç önleyici kullanarak kireçli suların yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Calgon 4’ü 1 Arada Toz veya Calgon 4'ü 1 Arada Tablet kullanarak kiri, kireci ve kokuyu önleyebilir, makinenizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.