RENKLİLER KAÇ DERECEDE YIKANIR?

Renkliler Kaç Derecede Yıkanır

Kim kıyafetlerinin ilk günkü gibi parlak ve canlı renklerde gözükmesini istemez ki? Fakat ne yazık ki hem yanlış yıkama metotları hem de yanlış ürün seçimleri, kıyafetlerin kısa zamanda solmasına ve yıpranmasına neden oluyor.

Bu noktada renkli çamaşırlar hangi programda yıkanır sorusunun cevabını hakkıyla bilmek gerekiyor. Bunun yanı sıra çamaşır makinenizin de iyi çalışması ve kullandığınız deterjan ya da şampuanlar sebebiyle deforme olmamasını sağlamak da gözden kaçırılmaması gereken bir detay. Zira kir, kireç ya da koku gibi makinenizden kaynaklanan sorunlar da çamaşırlarınızda istemediğiniz sonuçlar elde etmenize neden olabiliyor. Tam da bu nedenle renkli çamaşırlarınızın canlılığını koruması için düzenli olarak Calgon kullanmanız ve makinenizin verimini artırmanız gerekiyor.

Şimdi gelin hem renklilerin nasıl yıkanması gerektiğine bakalım; hem de bu esnada makinenizin ihtiyaçlarını gözden geçirelim.

Renkli kumaşlar nasıl yıkanmalı?

Renkli kumaşları yıkamak en az beyazları yıkamak kadar özel ilgi ve dikkat isteyebiliyor. Burada hangi renkliler birlikte yıkanır sorusundan kaç derecede yıkamak gerekir konusuna pek çok dikkat edilmesi gereken mesele var.

Öncelikle renklilerin kaç derecede yıkanması gerektiği ile başlayalım. Söz konusu zorlu lekeler bile olsa, söz konusu renkliler olduğunda çok yüksek sıcaklıklardan kaçınmak gerekiyor. Ancak yine de bu durumun oldukça değişken olduğunu hatırlatmakta fayda var. Nitekim her kumaş için farklı yıkama talimatlarını takip ediyor. Dolayısıyla işinizi riske atmadan kıyafetin içinde bulunan yıkama talimatlarını dikkate alarak yıkama yapmak çok daha doğru.

Biz yine de ortalama değerlerle devam edelim. Pamuklu kumaşlar için ideal yıkama sıcaklığı genellikle 40 derece oluyor; ipekli ve narin giysilerde ise maksimum 30 dereceye kadar çıkmak gerekiyor. Sentetik kumaşlar kaç derecede yıkanır derseniz de eğer ön yıkama işlemi de olacaksa 50-60 derecede yıkama yapabilirsiniz. 

Gelelim renk ayırma meselesine... Renkli çamaşırların yıkanması söz konusu olduğunda yapılan en büyük hatalardan biri de tüm renklilerin bir arada yıkanması. Oysa bu noktaya son derece dikkat etmek ve kirlilerinizi birbiriyle benzer renklerde olacak şekilde ayırarak yıkamak gerekiyor.

Öte yandan siyah, kahverengi, lacivert gibi koyu renkli kumaşların yüksek sıcaklıklarda solma riskiyle daha fazla karşı karşıya kaldığını da unutmamalısınız. Hal böyle olunca siyah çamaşırlar kaç derecede hangi programda yıkanır sorusunun yanıtı da otomatik olarak önem kazanıyor. Burada yıkamak istediğiniz kumaşın yıkama talimatlarından bağımsız ortalama bir değer vermek gerekirse, bu renklerdeki kıyafetlerinizi maksimum 40 derecede yıkamanız gerekiyor. Ancak siz yine de yıkama talimatlarını mutlaka kontrol edin.

Makinenizi ihmal etmeyin

Renklilerinizi doğru şekilde ayırdınız, tam da yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkadınız, en ideal deterjan ve şampuanları kullandınız; fakat istediğiniz temizliğe ulaşamıyor musunuz?

Çamaşır yıkamak sanıldığından daha zor bir iş; “makineye at, yıkansın” demekle olmuyor, dikkat edilmesi gereken çok fazla nokta var. Yukarıda bunlardan bazılarını sıraladık. Ancak bir şeyi sona ayırdık: Çamaşır makinenizin ihtiyaçları... Çamaşırlarınızı yıkarken daha verimli sonuçlar alabilmek için çamaşır makinenizi de ihmal etmemeniz gerekiyor. Bu noktada ise imdadınıza Calgon yetişiyor.

Yoğun çalışma temposu altında olan çamaşır makinenizin içinde zamanla kirler birikebiliyor, kireçlenmeler görülebiliyor, kötü kokular meydana gelebiliyor. Calgon 4’ü1 aradayı makinenizin süper kahramanı gibi görebilirsiniz. Çünkü etkili formülü sayesinde hem makinenizin temiz kalmasını sağlıyor hem de kirece ve pasa karşı makinenizi koruyor hem de kötü koku oluşmasını önlüyor. Bu sayede makinenizin çok daha verimli çalışmasını sağlıyor. Kullanım alışkanlıklarınıza göre toz ve tablet halde bulabileceğiniz Calgon 4’ü1 Arada kullanarak renklilerinizi güvenle yıkayabilir; makinenizden kaynaklanması muhtemel leke ve koku önüne geçebilirsiniz.