STOR PERDE ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE NASIL YIKANIR?

Stor Perde Yıkama Önerileri

Çok yönlü ve pratik bir kullanım sunan stor perdeler, her dekora uyan zarif yapılarıyla pencere tekstilinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Ancak evdeki diğer her şey gibi, stor perdeler de zamanla toz ve kir biriktiriyor. 

Stor perde yıkama yöntemleri perdelerin yapıldığı malzemeye göre değişkenlik gösteriyor. Bu noktada cevabı en çok merak edilenlerin başında stor perde çamaşır makinesinde yıkanır mı sorusu geliyor. Stor perdelerin bazıları makinede yıkanabilen kumaşlara sahipken bazıları çamaşır makinesinde yıkanmıyor. 

Makinede çamaşır yıkamak pratik olsa da stor perde gibi hassas tekstil ürünlerinde istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Nitekim bazen çamaşır makinesinde yıkanan stor perdeler buruşup eski görünümünü kaybedebiliyor.

Stor perde nasıl yıkanır?

Stor perdelerinizi çamaşır makinesinde yıkayarak işinizi riske atmak istemiyor; fakat yine de stor perde yıkama evde nasıl yapılır diye düşünüyorsanız bu işlemi birkaç adımda tamamlamanız mümkün. Stor perdeleri rulodan çıkararak veya rulo üzerinde iki farklı şekilde yıkayabilirsiniz: 

  • Daha etkili bir temizlik için ilk olarak storları rulodan çıkarmanız gerekiyor.
  • Yıkamadan önce, perdenin yüzeyinde biriken toz ve kir birikintilerini derinlemesine bir vakumlama ile temizleyerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu aşamada, fırçalı bir elektrikli süpürge kullanmanızda fayda var.
  • Süpürgenin alamadığı hafif kirleri veya ölü böcekleri perdeden temizlemek için yumuşak bir fırça yardımıyla yüzeyi nazikçe fırçalayabilirsiniz.
  • Perdeyi yıkamaya hazır hale getirmek için küveti ılık suyla doldurduktan sonra içine bir miktar çamaşır deterjanı eklemeniz gerekiyor. Dilerseniz geniş bir leğen de kullanabilirsiniz. Daha sonra suda köpük oluşana dek karıştırmalısınız. Yıkayacağınız stor perde beyazsa, suyun içine az miktarda ağartıcı da ekleyebilirsiniz. 
  • Stor perdeleri hazırladığınız deterjanlı suda birkaç saat boyunca bekleterek kir ve lekelerin gevşemesine izin vermelisiniz. Ardından yumuşak bir bez veya süngerle kalan lekeleri perdeden uzaklaştırabilirsiniz. Sert lekeler için eski bir diş fırçasıyla hafifçe fırçalamak iyi bir çözüm olabilir. Küvetin içine giremeyecek kadar büyük stor perdeleri geniş bir zemin üzerinde de yıkayabilirsiniz.
  • Köpüklü suyu boşalttıktan sonra küveti temiz suyla doldurmalı ve perdeleri durulamalısınız. Tüm sabun kalıntıları perdeden uzaklaştırılana kadar bu işlemi tekrarlamanızda yarar var. Çünkü perde üzerinde kalan sabun birikintileri kir ve tozları toplayan bir mıknatıs gibi davranıyor.
  • Yıkama işleminin ardından stor perdeyi şekli bozulmayacak şekilde asarak kurutabilirsiniz.

Stor perdeniz rulodan çıkmıyorsa endişelenmenize gerek yok. Perdenizi asılı haldeyken de temizleyebilirsiniz. Ancak bu şekilde temizlik yaparken dikkatli olmanızda fayda var. Aksi takdirde ruloyu duvara bağlayan noktaların gevşemesine sebep olabilirsiniz. 

Perdeyi rulo üzerinde temizlemek için yine aynı şekilde vakumlama yaparak toz ve kir birikintilerini almanız gerekiyor. Perde mekanizmasına zarar vermemek adına komple bir yıkama yerine belirgin lekelerin olduğu noktalara odaklanmak işinizi kolaylaştırabilir. 

Canlı perdeler için Calgon kullanın

Stor perdeler genellikle makinede yıkamaya uygun olmasa da tülümsü yapıya sahip olanları hassas programlara sahip makinelerde yıkamak mümkün. Ancak perde gibi hassas kumaşları makinede yıkamadan önce suyunuzun kireçli olmadığından emin olmanız gerekiyor. Sudaki kireç, perde dokularının arasına girerek doğal ve yumuşak yapıyı bozuyor.

Calgon kullanarak sert suları yumuşatabilir, perdelerinizin kireçli suda yıkanmasını önleyebilirsiniz. İçeriğindeki 4’ü 1 arada formülüyle kirli suyu temizleyerek gerçek temizliğin ortaya çıkmasını sağlayan Calgon ile makinenizin ömrünü de uzatabilirsiniz. Unutmayın ki sert su kullanımı makinelerde zamanla kir, kireç ve deterjan artığı birikimine neden oluyor.

Calgon’u her yıkamada ister toz ister tablet şeklinde kullanabilirsiniz. Orta sertlikte sular için 25g, yüksek sertlikte sular için ise 38g Calgon 4’ü 1 Arada Toz kullanılması gerekiyor. Daha pratik bir kullanım için Calgon 4'ü 1 Arada Tablet’i tercih ederek kireçli sulara elveda diyebilir, perdelerinizi gönül rahatlığıyla yıkayabilirsiniz.