KİREÇ ÇÖZÜCÜ NASIL KULLANILIR?

Kireç Çözücü Nasıl Kullanılır

Şık nevresimleriniz, yumuşacık havlularınız ve hassas kumaşlarınız yıkanırken deforme olmasın, ilk günkü güzelliğini korusun istiyorsanız kaliteli deterjanlar kullanmak veya son teknolojiye sahip çamaşır makinesi almak aklınıza gelen ilk çözümler olabilir. Ancak makinenizden kusursuz bir temizlik yapmasını istiyorsanız sadece bunların yeterli olmayacağını bilmeniz gerekiyor. 

Çamaşır makinelerinin yıkama performansını etkileyen faktörlerden biri de kullanılan suyun sertlik seviyesi. Bilindiği üzere çamaşır makineleri yıkama yapmak için şebekeden alınan suları kullanıyor. Şebeke sularının sahip olduğu yüksek orandaki kalsiyum ve magnezyum iyonları makinelerde zamanla kireç oluşumuna neden oluyor. Kireçli su olarak da bilinen sert suyun makine üzerindeki kötü etkilerini yok etmek için düzenli bakım yapmak ve kireç çözücü kullanmak gerekiyor. O halde gelin çamaşır makinelerindeki kireçlenme neden oluşur, nasıl giderilir birlikte inceleyelim.

Çamaşır makinesi kireç çözücü nasıl kullanılır?

Kireçli suların zararlarını iyice anlamak bu problemi ortadan kaldırmak için daha kuvvetli bir motivasyona sahip olmanızı sağlayabilir. Ancak her şeyden önce suyunuzun kireçli olup olmadığını anlamanız gerekiyor. Eğer çamaşırlarınız makineden cildinizde tahriş yaratacak sert bir şekilde çıkıyorsa veya lavabonuzda halka şeklinde lekeler gözlemliyorsanız bu suyunuzun kireçli olduğu anlamına geliyor.  

Rezistanslar, makinelerde kireçlenmenin en sık yaşandığı parçaların başında geliyor. Kireçlenen rezistanslar su ısıtma görevini yerine getirmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu da elektrik tüketiminin artmasına sebep oluyor. Öte yandan sudaki kirecin çamaşırlardaki yumuşak ve hassas dokuları bozarak kıyafetleri deforme ettiğini de belirtmek gerekiyor. 

Çamaşır makinesindeki kireçlenmeyi yok etmek için genellikle geleneksel yöntemler kullanılıyor. Bu yöntemlerden en yaygını kireç çözücü formüle sahip sirke ve limon suyu karışımı. Bir bardak sirke ve biraz limon suyu kullanarak hazırlayacağınız karışımı makinenin deterjan haznesine boşalttıktan sonra makineyi standart döngüde çalıştırarak kireçleri büyük ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz. Yüksek sıcaklıkta yapmanız gereken bu temizlik işlemi için kazan temizliği programını da kullanabilirsiniz. 

Sirke ve limondan oluşan bu kireç çözücü formülün eski tip makinelerde işe yaradığı söylenebilir. Ancak yeni bir çamaşır makinesine sahipseniz kireç çözücü zararları arasında bulunan paslanma sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Sirkenin sert yapısının neden olduğu bu durum makinenizin hem hayati parçalarının geri dönülemez bir şekilde hasar almasına hem de garanti kapsamı dışında kalmasına sebep olabilir.

Calgon’la kireçleri önleyin!

Türkiye’deki şebeke sularının %83’ünün kireçli bir yapıya sahip olduğu düşünüldüğünde siz farkında olmasanız da makinenizde kireçlenmiş olabilir. Kötü etkilerini ilk olarak kıyafetlerde gösteren kireci çözmek için sirke ve limon suyundan oluşan geçici yöntemlere başvurmadan önce iki defa düşünmekte fayda var. İlk denemede kısmen başarılı olsanız da sonraki yıkamalarda sahip olduğunuz sert su kireçlenmeye tekrar neden olacağı için bu yöntemi sürekli kullanmanız gerekebilir. Bu da uzun vadede çamaşır makinesindeki parçaların zarar görmesini beraberinde getirerek sizin için ekstra bir maliyet oluşturabilir. Rezistans kirecinin oluşmasını engellemek için en etkili çözüm olan Calgon kireç önleyicileri kullanmanızda fayda var. 

Calgon kireç önleyicileri her yıkamada düzenli bir şekilde kullanarak makinenizdeki kireç oluşumunu engelleyebilirsiniz. İçeriğindeki kireç çözücü formülü ile sert suları yumuşatarak özellikle rezistanstaki kireçlenmelerin önüne geçen Calgon ile hem çamaşır makinenizin ömrünü uzatabilir hem de deterjan ve elektrik kullanımında tasarrufa gidebilirsiniz. 

4’ü 1 arada formüle sahip Calgon’un içindeki aktifler kirecin yanı sıra koku ve kiri de önleyerek çamaşırlarınızın temiz suda yıkanmasını sağlıyor. Calgon 4’ü 1 Arada Toz veya Calgon 4'ü 1 Arada Tablet kullanarak aklınızda herhangi bir soru işareti kalmadan hem makinenizin hem giysilerinizin uzun yaşamasını sağlayabilirsiniz. 

Kirecin çamaşır makinenize verdiği zararları öğrendiğinize göre makinenizin gerçek yaşını öğrenmeye ne dersiniz? Makinemin Ömrü ile makinenizin gerçek yaşını öğrenebilir, size özel hazırlanan indirim ve fırsatlardan yararlanabilirsiniz.